Bankowość mobilna — jak aplikacje bankowe zmieniają sposób zarządzania finansami?

Bankowość mobilna to nowy wymiar korzystania z usług finansowych. W artykule wyjaśnimy, czym jest w praktyce, dlaczego warto z niej skorzystać i jakie możliwości zapewnia klientom instytucji finansowych.

Bankowość mobilna jest jedną z form bankowości elektronicznej. Pozwala ona na korzystanie z usług instytucji finansowych poprzez aplikacje mobilne zainstalowane na tabletach, smartfonach lub innych urządzeniach, np. zegarkach z NFC. Dzięki swoim walorom bankowość mobilna z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jak wynika z danych udostępnionych przez Puls Biznesu, na koniec marca 2023 roku z bankowości mobilnej korzystało już 23,7 mln klientów banków. To o ponad trzy miliony więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku!

Dlaczego warto korzystać z bankowości mobilnej?

Ogromną zaletą bankowości mobilnej jest możliwość korzystania z usług bankowych z dowolnego miejsca, o dowolnej porze, niezależnie od godzin pracy i lokalizacji oddziałów instytucji finansowej. Aplikacja mobilna pozwoli Ci więc bankować wygodniej niż kiedykolwiek wcześniej. To jednak nie wszystko. Wiele instytucji finansowych premiuje użytkowników bankowości mobilnej, oferując atrakcyjniejsze warunki niektórych produktów, np. wyższe oprocentowanie lokat zakładanych przy pomocy aplikacji. Dzięki dwuskładnikowemu uwierzytelnieniu wszystkie wykonywane przy pomocy aplikacje operacje są nie tylko wygodne i szybkie, ale także bezpieczne.

Jakie możliwości zapewnia bankowość mobilna?

Zakres usług dostępnych w bankowości mobilnej zależy przede wszystkim od konkretnej instytucji finansowej. Oto najpopularniejsze funkcje bankowości mobilnej:

 • sprawdzenie salda rachunku 24 h na dobę,

 • wykonanie przelewu,

 • założenie lokaty,

 • zaciągnięcia pożyczki lub kredytu,

 • aktywacja i zastrzeżenie karty,

 • wykonanie płatności BLIK,

 • wykonanie płatności zbliżeniowej telefonem,

 • włączenie/wyłączenie płatności zbliżeniowych i internetowych,

 • wygenerowanie potwierdzenia płatności,

 • zmiana limitów przelewów.

Bankowość mobilna – jak zacząć z niej korzystać?

Aby rozpocząć korzystanie z bankowości mobilnej, musisz dysponować smartfonem lub tabletem z dostępem do internetu oraz posiadać rachunek w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.

Jeśli spełniasz te wymogi, wystarczy, że ściągniesz (z Google Play, jeśli korzystasz z urządzenia z systemem Android, lub z App Store, jeśli używasz urządzenia z system IOS) na urządzenie darmową aplikację bankową, a następnie wykonasz proces uwierzytelnienia. Jak to zrobić w praktyce? W zależności od konkretnej instytucji może on wyglądać w odmienny sposób. Aby precyzyjnie go zobrazować, posłużymy się konkretnym przykładem. Będzie nim aplikacja mobilna Kasy Stefczyka.

 1. Przygotuj login, dokument tożsamości i telefon, którego numer podałeś w placówce podczas podpisywania umowy.

 2. Zadzwoń pod jeden z numerów (801 800 100 lub 58 782 95 00) i wybierz przycisk 0.

 3. Podaj operatorowi login i poczekaj na połączenie zwrotne.

 4. Operator zweryfikuje Twoją tożsamość i po chwili wyśle SMS z hasłem do pierwszego logowania.

 5. Wejdź na www.kasastefczyka.pl i naciśnij przycisk „Zaloguj się” w prawym górnym rogu strony.

 6. Wpisz login i hasło tymczasowe z wiadomości SMS.

 7. Ustaw nowe hasło i wybierz odpowiedni obrazek, zgodnie z instrukcją na stronie.

 8. Aby potwierdzić nowe hasło, wpisz otrzymany kod SMS.

 9. Wpisz swój login i nowe hasło. Potwierdź logowanie kodem SMS i naciśnij przycisk „Dalej”, aby sfinalizować aktywację.

Jeśli nie chcesz lub nie możesz wykonać połączenia telefonicznego, aplikację aktywujesz także w inny sposób. Aby to zrobić:

 1. Wejdź na stronę https://zaloguj.kasastefczyka.pl/ i naciśnij przycisk „Aktywuj dostęp”.

 2. Wprowadź login z dokumentu „formularz wskazania użytkownika usługi bankowości elektronicznej”.

 3. Uzupełnij dane i ustaw hasło.

 4. Wybierz obrazek bezpieczeństwa.

 5. Gotowe!

Aplikacja banku zapewni Ci szybki i bezpieczny dostęp do najważniejszych usług finansowych. Dzięki niej Twoje bankowanie będzie wygodne, bezpieczne i nowoczesne.

Źródło:

https://businessinsider.com.pl/gospodarka/makroekonomia/bankowosc-mobilna-co-to-na-czym-polega-jak-zalozyc-aplikacje/szj44k0

Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.