Jakie tematy należy poruszyć na lekcjach wychowawczych w szkole podstawowej?

Lekcje wychowawcze są niezwykle ważne. Jednak wielu pedagogów pomija je, a zamiast poruszać tematy ważne przerabia zaległe partie materiału. Oczywiście tak nie powinno być. Często można też usłyszeć, że takie lekcje nie są specjalnie potrzebne w przypadku uczniów szkoły podstawowej, ale to także kolejny i to spory błąd. Dlatego dziś przedstawimy Wam tematy, jakie warto poruszyć na takich zajęciach. Zachęcamy także do skorzystania z oferty wydawnictwa edukacyjnego Nowa Era.

Temat numer jeden – cyberprzemoc i prześladowanie rówieśników

Niestety przemoc jest częstym zjawiskiem wśród uczniów. Jednak ta fizyczna jest w wielu przypadkach zastępowana psychiczną. Jedna i druga ma bardzo negatywne konsekwencję dla osoby, które jej doświadczyła. Dlatego na lekcji wychowawczej należy poruszać tematykę jak radzić sobie z przemocą, także tą w sieci. Uczniowie powinni wiedzieć, gdzie mogą szukać pomocy i że nie jest to żaden wstyd. Jednocześnie warto poruszyć temat, jakie konsekwencje prawne czekają oprawców. Tutaj koniecznie trzeba skupić się na fakcie, że w Internecie nikt nie jest anonimowy. Na taką lekcje można zaprosić także psychologa, który przedstawimy sposoby na radzenie sobie ze stresem, a także jak odróżnić konstruktywną krytykę od częstego zjawiska hejtu.

Temat numer dwa – używanie słowa „NIE!”

Wielu uczniów może doświadczyć nadużyć na różnym polu. Często boją się artykułowania swoich potrzeb. Dlatego należy uczyć, że słowo „nie” w stosunku to dorosłego człowieka czy w relacjach z rówieśnikami może, a w wielu przypadkach powinno być nawet stosowane. Bycie asertywnym jest konieczne dla zachowania zdrowych relacji społecznych, zatem młodzi ludzie muszą zdawać sobie sprawę ze swoich praw, ale również obowiązków, tak aby nie doszło do nadużywania takowego komunikatu. Warto zauważyć, że dotyczy to także nauczycieli, którzy wydając komunikat „nie” powinni kierować się zasadą przyjętego dobra ogółu czy ucznia. A samo stosowanie tego słowa nie może być traktowane tylko i wyłącznie jako sposób pokazania swojej pozycji. Oczywiście poza szeroko rozumianą asertywnością, wyrażenie „nie” jest także dobrą formą zabezpieczenia przed licznymi nadużyciami, nawet ze strony dorosłych osób.

Temat numer trzy – uzależnienia

Młodzi ludzie, często z racji wieku oraz dużej niewiedzy, nie zdają sobie sprawy, jak nałogi mogą być destrukcyjne dla organizmu, a jednocześnie jak niebezpieczne. Wystarczy tylko wspomnieć o marihuanie, która przez wielu traktowana jest jako „zdrowe zioło”, a przecież jak ukazują najlepsi terapeuci uzależnień jest to taki sam narkotyk jak kokaina czy heroina, zatem i uzależnienie występuje na takim samym poziomie. Uczniowie muszą nauczyć się, że „marycha” nie jest równa leczniczej marihuanie i te dwa pojęcia wzajemnie się wykluczają. Ponadto koniecznie trzeba też poruszyć temat dopalaczy, które przecież zbierają śmiertelne żniwo. Dzieci muszą zdawać sobie sprawę, że uzależnienia to nie tylko alkohol, papierosy czy narkotyki, ale można także uzależnić się od gier video czy też Internetu. Należy poruszyć tematykę form uzależnień i skutków, ale trzeba także poruszyć temat, gdzie szukać pomocy oraz jak skuteczna jest terapia dla osiągnięcia wolności od wszelkiego rodzaju używek.

Temat numer cztery – depresja, czyli częsty problem wśród dzieci i młodzieży

Rośnie liczba samobójstw wśród młodych osób. Często jest to związane z depresją, która choć bagatelizowana jest bardzo poważną, bywa, że śmiertelną chorobą. Zatem warto poruszyć temat dotyczący objawów, a także jak się ją leczy i gdzie trzeba szukać pomocy. Ponadto, należy zaznaczyć, że nie jest to żaden wstyd. Koniecznie trzeba poruszyć temat samobójstw i myśli samobójczych. W przeciwieństwie do osób dorosłych młodzi ludzie mogą traktować odebranie sobie życia, jak chęć odegrania się na rodzicach, czy szkole. Tutaj należy zwrócić uwagę na wartość życia, a także fakt, że nieprzemyślane decyzję mogą mieć tragiczne skutki.

Jeżeli szukają Państwo więcej inspiracji, to zachęcamy do zajrzenia na stronę wydawnictwa edukacyjnego nowaera.pl. Można z tej strony pobrać ciekawe materiały, które są przydatne w pracy pedagoga.

Dodaj komentarz