Zaparcia to częsty problem. Co zrobić, gdy się pojawią i jak im zapobiegać?

Zaparcia to dosyć powszechny problem, który może przytrafić się każdemu. Zaparciom często towarzyszą nieprzyjemne objawy, takie jak mdłości, wzdęcia oraz brak apetytu. Jakie są przyczyny zaparć i jak sobie z nimi radzić? Czy można skutecznie im zapobiec? Odpowiedzi na te i inne ważne pytania znajdziesz w tym artykule.

Przyczyny zaparć

Wśród głównych przyczyn nieprzyjemnych dolegliwości, należy wymienić:

 • nieodpowiednia dieta,
 • nieregularne odżywianie,
 • zbyt mała ilość wody w spożywanych produktach,
 • brak ruchu,
 • powstrzymywanie od wypróżnień – wstrzymywanie stolców,
 • zaburzenia funkcji jelit,
 • zaparcia spowodowane chorobami – na przykład niedoczynność tarczycy.

W przypadku chorób i zaburzeń funkcji jelit należy bezwzględnie zgłosić się do lekarza. Większość przyczyn spowodowanych jest jednak nieodpowiednim działaniem. Warto unikać tego, co powoduje zaparcia. Co zrobić, gdy mimo wszystko się pojawią? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym akapicie.

Sposoby na zaparcia

Jeśli pojawią się zaparcia, warto podjąć szybkie działanie. Dzięki temu można szybciej wrócić do formy i skrócić nieprzyjemną sytuację. Postaw na skuteczne środki, które oczyszczają jelita i chronią je. Często polecanym środkiem jest Aboca Melilax. Pomaga w nadwrażliwości trzewnej oraz w leczeniu zaparć. Dostępny jest w każdej aptece stacjonarnej. Nie masz czasu na zakupy w tej formie? Kup aboca melilax online. Aby skorzystać z najkorzystniejszej oferty, użyj porównywarki cen aptek internetowych. Niektóre serwisy, np. Gdziepolek.pl oferują taką możliwość.

Poza zastosowaniem skutecznego leku, należy również pamiętać o przyjmowaniu płynów. Sprawiają, że stolec jest miękki co ułatwia jego wydalenie. Warto także spożywać błonnik. Znajdziesz go w warzywach, kaszy czy chlebie razowym. Jeśli czujesz parcie na stolec, pamiętaj o niezwlekaniu ze skorzystaniem z toalety. Warto również dbać o odpowiednią pozycję. Ustaw nogi na lekkim podwyższeniu, dzięki czemu załatwienie sprawy będzie przebiegało łatwiej i skuteczniej.

Zapobiegaj zaparciom

Każdy wie, że zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Możesz uniknąć zaparć, stosując się do określonych zasad:

 • Pamiętaj o nawodnieniu organizmu – jak już wcześniej wspomniano, dzięki temu stolec ma inną konsystencję. To zaś ułatwia jego skuteczne wydalenie.
 • Zadbaj o regularną aktywność fizyczną – dzięki temu poczujesz się lepiej, Twoja sylwetka będzie smuklejsza a wydolność organizmu na lepszym poziomie. Aktywność fizyczna pobudza układ trawienny, co pozwala unikać zaparć.
 • Unikaj stresu – ma on negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Pamiętaj o odpoczynku i relaksie, a zauważysz pozytywne efekty.
 • Nie wstrzymuj potrzeby – jeśli czujesz parcie, udaj się do toalety. Wstrzymywanie stolca to bardzo zły pomysł.
 • Pamiętaj o zdrowej diecie – powinna być bogata we wszystkie ważne minerały, witaminy i składniki odżywcze. Pamiętaj także o tym, aby jeść regularnie i nie przejadać się.

Warto zastosować się do powyższych porad, aby uniknąć problemu zaparć. Dzięki odpowiednim działaniom poczujesz się lepiej, Twój organizm będzie także sprawniejszy. Warto zadbać o zdrowy tryb życia, aby podnieść komfort funkcjonowania.

fot:pixabay.com