Zapalenie pochwy – przyczyny, objawy i rodzaje zapalenia

Zapalenie pochwy to nieprzyjemna dolegliwość, która – nieleczona – może doprowadzić do wielu poważnych powikłań. Poznaj przyczyny, objawy i sposoby leczenia choroby.

Infekcje intymne mogą przytrafić się dosłownie każdej kobiecie, ale czy wiedziałaś o tym, że zapalenie pochwy stanowi jedną z absolutnie najczęstszych chorób kobiecych? Co więcej, zdecydowana większość pacjentek – bo aż 90% – cierpi na skutek zakażenia wywołanego drobnoustrojami bądź też wirusami. Absolutnie nie należy bagatelizować opisywanej dolegliwości, bowiem nieleczone zapalenie pochwy może z czasem przenieść się również na inne narządy wewnętrzne i tym samym prowadzić do zachorowania na wiele zdecydowanie poważniejszych chorób intymnych, a w konsekwencji spowodować nawet bezpłodność.

Przyczyny zapalenia pochwy

Swego rodzaju barierą chroniącą nasz organizm przed rozwojem drobnoustrojów chorobotwórczych jest oczywiście flora bakteryjna pochwy. Wszystko dzięki bakteriom kwasu mlekowego, które utrzymują kwaśny odczyn. Niestety, zdarza się, iż wspomniana flora bakteryjna zostaje zaburzona, do czego przyczynić mogą się zabiegi ginekologiczne, zaniedbanie higieny intymnej, miesiączka, poronienie, spora ilość stosunków seksualnych na przestrzeni krótkiego okresu czasu czy też niektóre metody antykoncepcyjne (np. wkładka domaciczna).

Wśród objawów zapalenia pochwy wymienić należy nieprzyjemny świąd i pieczenie, zaczerwienienie okolic intymnych, ból towarzyszący oddawaniu moczu czy też stosunkom seksualnym, jak również upławy.

Rodzaje zapalenia pochwy

Wśród przyczyn opisywanej dolegliwości wymienić należy zakażenia bakteryjne (w wyniku czego dochodzi do bakteryjnego zakażenia pochwy), grzybiczne (skutkujące grzybicznym zapaleniem pochwy), rzęsistkowe (wywołujące rzęsistkowe zapalenie pochwy), chlamydia (prowadząca do chlamydiozy) bądź też zanikowe zapalenie pochwy (może doprowadzić do zaniku nabłonka ścian pochwy).

Leczenie

Jak zostało to już wspomniane, zapalenie pochwy jest dolegliwością, która może powstać na skutek zakażenia drobnoustrojami bądź też wirusami. Jak więc łatwo się domyślić, leczenie dolegliwości uzależnione jest od bezpośredniej przyczyny choroby. Niemniej jednak przed rozpoczęciem kuracji konieczne jest pobranie wymazu z pochwy. W jakim celu? Wynik wymazu pomoże w dobraniu odpowiednich leków takich jak antybiotyki bądź też preeparaty przeciwgrzybiczne. Ponadto zaleca się stosowanie środków zawierających bakterie kwasu mlekowego takich jak np. Lactovaginal (lactovaginal.pl).