Wybielanie zębów lampą i nakładkami – różnice

Profesjonalne wybielanie zębów w gabinetach stomatologicznych przeprowadza się przy pomocy dwóch metod: nakładkami wypełnionymi żelem lub lampą Beyond. Różnice między nimi dotyczą przede wszystkim czasu trwania i sposobu przeprowadzania zabiegu, efektów i ceny.

Wybielanie zębów u stomatologa

Jednym z najchętniej wybieranych zabiegów u stomatologa jest wybielanie zębów. Pozwala on w krótkim czasie pozbyć się nieestetycznych przebarwień i rozjaśnić szkliwo o kilka tonów, a tym samym znacząco poprawić wygląd uzębienia. W gabinetach stomatologicznych dostępne są dwie metody: naświetlanie lampą Beyond i nakładki z żelem. Zabieg nie jest refundowany, dlatego możliwe jest tylko płatne wybielanie zębów. Warszawa to miasto, gdzie trzeba za nie zapłacić 1000–1200 zł.

Wybielanie jest polecane osobom, których zęby uległy przebarwieniom (np. na skutek palenia tytoniu lub częstego picia kawy). Zabieg przeznaczony jest także pacjentom niezadowolonym z naturalnej barwy szkliwa.

Wybielanie zębów lampą Beyond

Jedną z metod profesjonalnego wybielania zębów jest naświetlanie lampą Beyond. Zabieg przeprowadzany jest podczas jednej wizyty w klinice stomatologicznej i trwa około 30–40 minut. W pierwszej kolejności lekarz ocenia stan jamy ustnej (niewyleczone stany zapalne są przeciwwskazaniem do wybielania). Następnie zabezpiecza dziąsła silikonową nakładką, a na szkliwo nakłada żel wybielający. Tak przygotowane zęby poddaje działaniu lampy emitującej niebieskie światło, która aktywuje preparat.

Efekt wybielania lampą Beyond jest widoczny od razu po zabiegu i utrzymuje się nawet przez kilka lat. Koszt tej metody wynosi 1200 zł.

Wybielanie zębów nakładkami

Nakładkowe wybielanie zębów polega na zakładaniu na noc (lub kilka godzin w ciągu dnia) specjalnie dopasowanych szyn wypełnionych żelem o działaniu wybielającym. Wybierając tę metodę, pacjent powinien spodziewać się widocznych efektów po 10–14 dniach codziennego stosowania nakładek. Cena nakładkowego wybielania zębów wynosi około 1000 zł.

Którą metodę wybielania zębów wybrać?

Wybór metody wybielania zębów zależy od indywidualnych preferencji pacjenta. Zaletą naświetlania lampą Beyond jest bez wątpienia krótki czas, który potrzebny jest do uzyskania oczekiwanego efektu. Jednak w żaden sposób nie można kontrolować stopnia zmiany zabarwienia szkliwa. Nieco wyższa jest także cena.

Wybielanie nakładkowe jest przeznaczone dla osób, którym nie przeszkadza konieczność codziennego nakładania szyn na zęby, a także dłuższy czas potrzebny do zakończenia leczenia. Zaletą stosowania nakładek jest możliwość kontrolowania stopnia zmiany odcienia szkliwa – jeżeli oczekiwany efekt pojawi się szybciej, można przerwać zabieg wcześniej niż po 10–14 dniach. Tego rodzaju wybielanie zębów jest także tańsze, niż naświetlanie lampą Beyond.

Obie metody wybielania zapewniają zadowalające efekty, które utrzymują się nawet przez kilka lat – w zależności od stosowania się do zaleceń lekarskich oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta do tworzenia się przebarwień.