Wakacje z dzieckiem – sprawdzone sposoby na to, by były udane

Dorośli wyjeżdżają na urlop z nadzieją na to, że uda im się odpocząć. Chcą odespać, spędzić czas na przyjemnościach i po prostu poleniuchować. Ci, którzy spędzają wakacje z dziećmi, wiedzą, że zwłaszcza z tymi młodszymi niemalże nie ma na to szans. Da się jednak tak zorganizować urlop, by dla wszystkich był udany. Wystarczy pamiętać o paru zasadach.

Udana podróż z dziećmi

Dziecku bardzo trudno jest zrozumieć, że musi spędzić kilka godzin w samochodowym foteliku. Dlatego wielu rodziców mających przed sobą 6-7 godzin drogi, na wakacje z dziećmi wyjeżdża w nocy lub nad ranem. Dzięki temu maluchy część trasy spędzą, śpiąc.

O dziecięce rozrywki trzeba zacząć dbać już w drodze na urlop. Dlatego do samochodu trzeba spakować książeczki, kolorowanki i zabawki, którymi dziecko zajmie się w podróży. Sporo rodziców sięga wtedy bez wyrzutów sumienia po tablet z bajkami.

W grupie raźniej

Na wakacjach z dziećmi trzeba pamiętać o tym, że w towarzystwie rówieśników, maluchy będą bawić się najlepiej. Dlatego wielu ludzi wyjeżdża na urlop ze znajomymi, którzy mają dzieci w podobnym wieku.

Poza tym na miejsce podróży warto wybierać lokalizacje, w których odpoczywają rodziny z dziećmi. Na hotelowym placu zabaw lub w osadzie z domkami na pewno znajdą się inni rodzice, którzy będą szukali swoim dzieciom towarzystwa.

Nerwy na bok

Rodzice często zapominają o tym, że nawet dla odważnych i otwartych dzieci wakacje to stres. Nowi ludzie, nowe miejsca, inny rytm dnia – to wszystko sprawia, że zdarzają im się huśtawki emocjonalne.

W tym momencie rodzice powinni zachować czujność i postarać się przewidzieć, kiedy dziecko jest zmęczone i przebodźcowane. Nie warto spędzać na intensywnym zwiedzaniu całego dnia, bo granica między znudzeniem a histerią u każdego dziecka jest bardzo cienka.

Poza tym na wakacjach z dziećmi najlepiej nieco własnym dzieciom odpuścić. To czas, w którym można przymknąć oko na jedzenie lodów zamiast kolacji albo gofrów na śniadanie. Nie tylko dorośli czekają na wakacyjny wyjazd przez cały rok.