W których pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się rolety rzymskie

Rolety rzymskie to bardzo wygodna, praktyczna i estetyczna dekoracja okna. W zasadzie nie ma pomieszczenia, w którym nie mogłyby zawisnąć. Jedynym kryterium doboru jest styl wnętrza.

Rolety rzymskie w kuchni

Kuchnia to wręcz idealne miejsce dla rolet rzymskich, szczególnie tych, które mają zastąpić zasłony. W mało której kuchni jest po bokach okna dość miejsca, by rozsunąć zasłony na dzień. Roleta podnoszona do góry całkowicie eliminuje ten problem.

Roleta rzymska w kuchni może być uszyta także z tkaniny firanowej. Nawet jeśli nie zamierzamy jej podnosić, będzie bardziej praktyczna. Firanka może poruszać się pod wpływem podmuchów wiatru, roleta jest dużo bardziej stabilna.

Ponieważ okno w kuchni często jest otwierane lub co najmniej uchylane, warto przymocować roletę firanową do framugi okna. Ta zasłonowa może być przymocowana do ściany lub sufitu.

Rolety rzymskie w salonie

Reprezentacyjne miejsce domu zasługuje na perfekcyjną aranżację wnętrza. Czy w salonie sprawdzą się rolety rzymskie? Zasadniczo tak, szczególnie w salonach urządzonych w dość minimalistycznym stylu skandynawskim lub industrialnym. Natomiast salonom urządzonym z nieco większym przepychem, w stylu glamour, New York, angielskim lub francuskim bardziej pasują zasłony. Jeśli z jakiegoś powodu nie można ich powiesić (np. brakuje miejsca po bokach okien lub salon jest nieduży) dobrym wyjściem są rolety weneckie – bardzo dekoracyjna odmiana rolet rzymskich, przypominająca nieco opadającą kurtynę teatralną.

Rolety rzymskie w sypialni

Sypialnia to pomieszczenie, w którym możliwość zasłonięcia okien jest koniecznością. Nie tylko ze względu na potrzebę prywatności, ale też dla osłony przed światłem słonecznym, szczególnie w sezonie letnim w godzinach porannych. Wybór między roletami a zasłonami w sypialni przypomina trochę ten z salonu, jednak sypialnia na ogół jest mniejsza i tu rolety wydają się właściwszym rozwiązaniem.

Rolety rzymskie w łazience

Jeśli w ogóle potrzebujemy w łazience jakiejkolwiek osłony na okno, to rolety rzymskie są bardzo dobrym rozwiązaniem. Sprawdzą się zarówno te uszyte z tkaniny firanowej, jak i zasłonowej. Do łazienki najlepszym wyborem będzie tkanina bawełniana lub mikrowłókno, które szybko schną.

Roletę rzymską w łazience najlepiej jest przymocować bezpośrednio do ramy okiennej. Będzie wówczas zasłaniała okno, ale nie przylegające do niego ściany. I co ważne, roleta będzie mogła być opuszczona nawet przy uchylonym oknie.

Rolety rzymskie w pokoju dziecinnym

Pokój dziecinny to jedno z tych miejsc, w których rolety powinny zawisnąć obowiązkowo. Powód jest dość prosty – dzieci mają dość zaskakujące pomysły, a zasłony i firanki potrafią być inspiracją do nie zawsze bezpiecznych zabaw. Rolety podniesione do góry są poza zasięgiem dziecięcych rączek. W pokoju dziecinnym, podobnie jak w kuchni, sprawdzi się zestaw dwóch rolet rzymskich – z tkaniny firanowej i zasłonowej. Zasłony powinny być uszyte z tkaniny, która pozwoli zaciemnić pomieszczenie w dzień – dzieci do pewnego wieku lubią sobie po południu pospać i powinny mieć odpowiednie ku temu warunki.

Przeczytaj także: Rolety rzymskie – eleganckie i ponadczasowe rolety