Urok postarzanych mebli w stylu prowansalskim

Postarzane meble w stylu prowansalskim przeżywają swoją drugą młodość. Po latach dominacji stylu skandynawskiego, zaczynamy poszukiwać nowych (ale nie mniej przytulnych) alternatyw i inspiracji. A tak się składa, że prowansalski wystrój wnętrz przytulności ma całkiem sporo…

Styl prowansalski – rustykalna przytulność z południa Francji

Styl prowansalski w wystroju wnętrz to tak naprawdę nic innego jak styl rustykalny, tyle że stricte inspirowany francuską prowincją. Wpisujące się w tę stylistykę wnętrza już od progu urzekają prostotą i charakterystycznie swojską przytulnością. Nadmierna elegancja nie jest tutaj wskazana. Jeżeli komuś trudno się bez niej obejść, zdecydowanie lepiej skierować swoje zainteresowania na bardziej wyszukany (i wymuskany) styl francuski.

To wnętrza słoneczne, preferujące dużą ilość naturalnego światła. Z tego też powodu wyczarowanie wnętrza w stylu prowansalskim w niewielkim mieszkaniu często wymaga sporego wysiłku. Choć z pomocą z pewnością przychodzi tutaj jasna i delikatna kolorystyka. Styl prowansalski kocha pastelowe odcienie, aczkolwiek w przeciwieństwie do kobiecego shabby chic stosuje je z umiarem i w sposób rozsądny. Dominują tutaj odcienie złamanej bieli, sporo ciepłych beży oraz nieco rozmyte żółcienie, zielenie, błękity i lawenda.

Należy jednak pamiętać, że prawdziwy styl prowansalski nie lubi tapet – wyraźnie preferuje tradycyjne malowanie ścian. Mile widziana jest tutaj metoda malowania zwana przecierką. Na czym ona polega? Najpierw ściana malowana jest jaśniejszym kolorem. Po wyschnięciu nakładana jest druga warstwa, tym razem jednak w odcieniu ciemniejszym. Tę drugą warstwę przed wyschnięciem należy punktowo przecierać (np. gąbką), co pozwoli nam uzyskać niezwykle dekoracyjny, a dodatkowo nieco postarzany efekt.

Wnętrza w stylu prowansalskim – czego nie powinno w nich zabraknąć?

W prowansalskim wystroju wnętrz już na pierwszy rzut oka widoczna jest harmonia z naturą. A to oznacza nie tylko akcenty roślinne, ale przede wszystkim naturalne materiały. Drewno to oczywiście podstawa, choć trzeba przyznać, że postarzane meble w stylu prowansalskim preferują zwłaszcza jego bielone warianty. Sporo tutaj również wikliny i rattanu, nie tylko w formie dodatków. We wnętrzach w stylu prowansalskim niezwykle często natkniecie się na wiklinowe fotele oraz krzesła, zwłaszcza te o postarzanym charakterze w klimacie vintage.

Metal ograniczony jest tutaj do minimum. Pojawia się wyłącznie w charakterze akcentów lub łączeń zastosowanych w tak chętnie tutaj wykorzystywanych meblach drewnianych. Za to sporo do powiedzenia mają w stylu prowansalskim tekstylia, zwłaszcza te wykonane z naturalnych tkanin, takich jak len, płótno czy bawełna. Dobrze jest, jeżeli zdobione są one motywami roślinnymi – lawenda, zioła, kłosy zbóż oraz winorośl to najbardziej chyba charakterystyczne dla tej stylistyki motywy dekoracyjne. Często spotkacie tu również deseń kratki lub pasów, zwłaszcza takie w tonacji kremowo-beżowo-brązowej.

W prawdziwie prowansalskim wnętrzu nie powinno też zabraknąć niezwykle dekoracyjnych drewnianych belek stropowych. Tutaj jednak pojawia się mały haczyk – takie rozwiązanie sprawia, że wnętrze wizualnie staje się sporo niższe. Jeżeli zatem komuś marzy się salon w stylu prowansalskim w mieszkaniu, to ten prowansalski akcent raczej lepiej sobie darować. Chyba że mieszkacie w starej kamienicy, w której pokoje mogą pochwalić się naprawdę sporą wysokością i dużymi oknami, wtedy nie odpuszczajcie – efekt jest tego zdecydowanie wart.

Postarzane meble w stylu prowansalskim – sielskość o smaku vintage

Jeżeli mowa o postarzanych meblach, to na ogół pierwszym skojarzeniem są wnętrza w stylu vintage, prawda? W stylu vintage jednakże postarzany charakter jest wartością samą w sobie i tak naprawdę nie potrzebuje żadnych dodatkowych wzmocnień, podczas gdy postarzanym meblom w stylu prowansalskim na ogół dodatkowo towarzyszą rustykalne akcenty. Choć zapożyczenia z retro czy eleganckiego stylu francuskiego również nie należą tutaj do rzadkości – charakterystyczne kabriolowe nóżki i delikatnie zaokrąglone ranty widoczne są w stylu prowansalskim całkiem często.

Zdecydowanie dominuje tutaj jednak rustykalna prostota i przytulność, tyle tylko że towarzyszą im na ogół przetarcia sugerujące wiekowe zużycie. Ten efekt dodatkowo potęguje stosowana tutaj kolorystyka. Nie myślcie sobie jednak przypadkiem, że postarzane meble w stylu prowansalskim to wyłącznie wspominane już powyżej bielone drewno – na drewniane meble w jasnożółtym, błękitnym, oliwkowym lub lawendowym odcieniu również możecie tu liczyć, tak samo jak i na naturalną kolorystykę drewna.

Niezwykle popularne są kredensy i częściowo przeszklone witryny, komody z kolei miewają ażurowe fronty o przypominającej żaluzje konstrukcji. To nie tylko meble wprowadzające do wnętrza przytulną i pełną ciepła atmosferę, ale i w dużej mierze meble o romantycznej duszy. I chyba właśnie w tym kryje się istota stylu prowansalskiego – przytulność o nieco sentymentalnym charakterze.