Ubezpieczenie na snowboard – jaki zakres powinno zawierać?

Powszechnie uważa się, że miłośnicy białego szaleństwa dzielą się na narciarzy i snowboardzistów. Niezależnie od tego, na czym kto lubi jeździć, warto przed wyjazdem w góry wykupić odpowiednie ubezpieczenie. Na stoku bowiem może dojść do różnego rodzaju kontuzji i urazów, których leczenie bywa niekiedy bardzo kosztowne.

Ubezpieczenie dla narciarzy i dla snowboardzistów – czy są jakieś różnice?

Zdecydowana większość firm ubezpieczeniowych nie rozróżnia polis dla narciarzy i snowboardzistów. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż posiadają one w swojej ofercie produkty, które chronią miłośników obydwu sportów. Zawsze jednak warto przeczytać dokładnie umowę, albowiem to właśnie w niej mogą być zawarte ewentualne różnice. Należy więc być ich świadomym, aby móc wykupić dodatkowe opcje, potrzebne przy danym wyjeździe.

Jaki powinien być zakres ubezpieczenia na snowboard?

Ubezpieczenie na snowboard (https://tueuropa.pl/ubezpieczenie-na-narty-i-snowboard-sport-and-fun.htm), podobnie jak i inne polisy, jest regulowane poprzez umowę zawieraną przez nabywcę z firmą ubezpieczeniową. Niezależnie od pozostałych szczegółów, powinna ona określać gwarantowaną sumę ubezpieczenia. Chodzi o to, by była ona możliwie najwyższa i wystarczyła na pokrycie ewentualnych kosztów leczenia oraz ratownictwa. Ponadto polisa powinna zawierać ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków i odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Dodatkowo przydatne może okazać również ubezpieczenie assistance, polegające chociażby na pokryciu kosztów podróży i zakwaterowania osoby towarzyszącej, a także ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego.

Kradzież sprzętu, wypadki poza stokiem, zdarzenia na wyciągu – co obejmie ubezpieczenie?

Ubezpieczenie zazwyczaj obejmuje również takie sytuacje jak kradzież sprzętu, wypadki poza stokiem oraz zdarzenia na wyciągu. W przypadku ich wystąpienia możliwe jest uzyskanie nie tylko odszkodowania, ale również chociażby transport do placówki medycznej i pokrycie kosztów specjalistycznych badań lekarskich. Z całą pewnością jest to ochrona godna uwagi przez każdego pasjonata zimowych sportów.

 Czy ubezpieczenie obejmuje ekstremalną jazdę na snowboardzie?

Jeżeli ktoś lubi ekstremalną jazdę na desce snowboardowej, wówczas powinien dokładnie przeczytać ogólne warunki umowy. Większość ubezpieczycieli bowiem traktuje sporty ekstremalne odrębnie, to znaczy, że standardowa polisa okazuje się w takim przypadku niewystarczająca. Na szczęście firmy ubezpieczeniowe mają specjalne oferty dla miłośników tego typu jazdy. Pamiętać jednak należy, iż w takim wypadku składka jest wyższa, co jest związane z wyższym ryzykiem wystąpienia urazów.

Ile kosztuje ubezpieczenie na snowboard?

Koszty ubezpieczenia dla snowboardzistów bywają bardzo zróżnicowane. Zależy to od dwóch kwestii – od firmy ubezpieczeniowej oraz od zakresu ochrony. Dla przykładu w TU Europa ubezpieczenie dla snowboardzisty to koszt od 5 zł za jeden dzień za pakiet podstawowy. Zawiera on na przykład koszty hospitalizacji, OC i NNW czy też ubezpieczenie sprzętu sportowego na wypadek kradzieży bądź zniszczenia. Nie jest to wydatek przesadnie wysoki. Koszty leczenia i ratownictwa mogą bowiem być znacznie wyższe niż możliwości finansowe danego snowboardzisty. Ponadto istnieje również możliwość wykupienia dodatkowych opcji ubezpieczenia wśród których warto wskazać chociażby ubezpieczenie assistance samochodu, jak również zwrot kosztów rehabilitacji.

Niezależnie od tego, na czym lubi jeździć po stoku dany pasjonat sportu, warto pomyśleć o zakupie ubezpieczenia, szczególnie w przypadku wyjazdu za granicę. Zawsze bowiem może dojść do wypadku, który będzie wiązał się z ratownictwem oraz leczeniem. A koszty tych operacji mogą przerosnąć możliwości finansowe danego turysty. Dlatego też dobre ubezpieczenie to podstawa.