Twarz bez zmarszczek – czy to możliwe?

Współczesna medycyna estetyczna zna wiele metod na odmłodzenie naszego wyglądu. Różnorodne zabiegi i kosmetyki sprawiają, że niemal każdy znajdzie zabieg idealny dla siebie. Jakie metody uznawane są za najskuteczniejsze i cieszą się największą popularnością?

Cudowna toksyna!

Do jednej z najpopularniejszych metod wygładzania zmarszczek mimicznych należy toksyna botulinowa, potocznie zwana botoksem. Choć budzi ona często negatywne skojarzenia, jest naprawdę skuteczną metodą. Polega na wprowadzeniu substancji w odpowiednie miejsce mięśnia mimicznego, dzięki czemu skóra nad nim się nie marszczy. Botoks wprowadza się maleńką igłą, a zabieg jest całkowicie bezbolesny. Rzadko występują reakcje alergiczne czy działania niepożądane. Wśród tych zauważyć można lekkie opuchnięcia i obrzęki w miejscu ukłucia, które całkowicie ustępują po upływie kilku dni. Całkowity efekt widoczny jest już po upływie dwóch tygodni i utrzymuje się od 4 do nawet 6 miesięcy w przypadku regularnego stosowania. Skóra po wstrzyknięciu toksyny botulinowej nie tylko wygląda młodziej, ale także jest lepiej ukrwiona, ożywiona. Długotrwałe stosowanie botoksu może również znacząco spowolnić powstawanie nowych zmarszczek. Należy jednak pamiętać, że zabieg nie zatrzymuje procesów starzenia się skóry, a jedynie skutecznie je spowalnia.

Wypełnianie zmarszczek… tłuszczem

Wypełnianie zmarszczek własnym tłuszczem odznacza się wyjątkową skutecznością i bezpieczeństwem. Zabieg taki jest przyjazny dla organizmu i nie wywołuje reakcji alergicznych. Co ciekawe efekt utrzymuje się znacznie dłużej niż w przypadku innych, syntetycznych preparatów. Zabieg taki polega na pobraniu tłuszczu z ud lub brzucha i wypełnieniu nim zmarszczek na twarzy. Następnie wykonuje się delikatny masaż, który ma na celu poprawne wymodelowanie twarzy. Jest to zabieg skuteczny nie tylko przy wypełnianiu płytkich zmarszczek, ale także głębokich bruzd i wgłębień. Najważniejsze jest jednak to, że efekt po wykonaniu lipotransferu utrzymuje się nawet przez kilka lat, nie pozostawia blizn i wykonuje się go przy miejscowym znieczuleniu, dzięki czemu jest bezbolesny.

„Jest wiele sposobów na usunięcie zmarszczek i odmłodzenie skóry. Wykorzystanie tkanki tłuszczowej wyróżnia się na tle innych zabiegów medycyny estetycznej. Przeszczep autologiczny, czyli własnej tkanki, jest bezpieczny. Nie wywołuje reakcji alergicznej i jest przyjazny dla organizmu. Przeszczepione komórki tłuszczowe gwarantują znacznie dłuższy korzystny efekt kosmetyczny niż użycie innych syntetycznych preparatów.” – podkreślają specjaliści z serwisu tourmedica.pl.

Wskazania i przeciwwskazania

Zabiegi wypełniania zmarszczek i bruzd można wykonywać już od 16 roku życia. Lipotransfer wykonywany u młodszych osób utrzymuje młody wygląd skóry na dłuższy czas. Oba zabiegi stosować można u każdego pacjenta, któremu przeszkadzają zmarszczki mimiczne i te spowodowane naturalnym starzeniem się skóry. Są jednak również przeciwwskazania, do których należą przede wszystkim ciąża oraz karmienie piersią, choroby serca, choroby układu krążenia oraz choroby autoimmunologiczne. Należy więc zawsze powiadomić lekarza o występujących schorzeniach oraz przyjmowanych lekach. W przeciwnym wypadku mogą wystąpić przykre komplikacje oraz zagrożenie zdrowia.