Felgi odporne na polskie zimy? Poznaj metodę malowania proszkowego

Na wygląd samochodu składa się wiele czynników.

Jest to nie tylko czysta i zadbana tapicerka, ale również to, w jaki sposób prezentują się koła naszego pojazdu. Niestety, z czasem nawet najładniejsze alufelgi tracą swój idealny wygląd.
Zabrudzenia, rysy, pojawiające się zadrapania – wszystko to sprawia, że nawet najpiękniejsze auto nie wygląda dobrze.

Warto więc poddać felgi renowacji. Wśród metod, które doskonale sprawdzą się w przypadku każdej alufelgi wymienić należy malowanie metodą proszkową. Czym jest i dlaczego warto na nie postawić? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Malowanie metodą proszkową – czym jest?

Malowanie felg metodą proszkową w przeciwieństwie do wielu innych rodzajów pokrywania powierzchni farbą w stanie płynnym polega na nanoszeniu na powierzchnię felgi farby, która ma postać proszku. Jest on naładowany odpowiednim, w tym przypadku dodatnim ładunkiem elektrycznym, dzięki któremu przywiera do powierzchni malowanej felgi pomimo swojego stanu skupienia. Metoda ta nie jest skomplikowana. “Wymaga jednak odpowiednich narzędzi i środowiska do jego przeprowadzenia. Korzyści jakie niesie za sobą taka metoda malowania jest są jednak bardzo duże.” (cyt. ladnefelgi.pl)

Zalety malowania metodą proszkową

Nie da się ukryć, że malowanie metodą proszkową ma wiele zalet, przez co staje się coraz bardziej popularne. Dzieje się tak przede wszystkim z powodu trwałości tej metody malowania felg aluminiowych. Uzyskana powłoka farby jest odporna na działanie wilgoci, promieni słonecznych, wysokich i niskich temperatur, soli drogowej oraz wielu substancji myjących.
To jednak nie wszystko. Metoda proszkowa zapewnia również doskonałe pokrycie powierzchni felgi. Dzięki niej możliwe jest bowiem nałożenie na felgę grubej warstwy farby bez powstawania nieestetycznych zacieków.
Warto również wspomnieć o tym, że jest to również metoda, która opłaca się firmą wykonującą tę usługę. Możliwe jest bowiem znaczne zmniejszenie zużycia farby a więc zminimalizowanie strat finansowych.

Przygotowanie felgi – niezwykle ważny element

Aby alufelgi malowane metodą proszkową prezentowały się doskonale konieczne jest ich dokładne oczyszczenie. Za pomocą środków chemicznych usuwa się wszystkie zabrudzenia oraz tłuste ślady. Istotne jest również dokładne wygładzenie powierzchni. Na alufeldze nie powinny znajdować się żadne rysy, wypukłości czy wgłębienia. Dzięki temu efekt końcowy prezentuje się doskonale.

Jak wygląda malowanie metodą proszkową krok po kroku?

Malowanie alufelg metodą proszkową polega na naniesieniu proszku na ich powierzchnię za pomocą specjalnego pistoletu, który nadaje mu odpowiedni ładunek elektryczny. Następnie felgi pokryte warstwą barwionego proszku podgrzewane są do temperatury ok 200 stopni Celsjusza, dzięki czemu farba ulega roztopieniu i przywiera na stałe do powierzchni felgi.

Podsumowując, jeśli widzisz, że felgi w twoim samochodzie nie prezentują się najlepiej nie musisz wymieniać ich na nowe. Wystarczy bowiem jedynie zadbać o odpowiednie ich oczyszczenie oraz pomalowanie nowoczesną metodą proszkową. Dzięki temu sporo zaoszczędzisz a jednocześnie twoje felgi będą prezentowały się doskonale przez długi czas.