Sztuka efektywnego magazynowania, a dobór regałów magazynowych

Zoptymalizowany proces magazynowania potrafi przynosić duże oszczędności dla firmy. Z drugiej strony źle prowadzona polityka magazynowa, na której zbyt wiele oszczędzamy, niesie ze sobą wiele zagrożeń.

 

Regały paletowe, półkowe … jakie?

W miarę upływu czasu i rozwoju firmy handlowej rośnie liczba produktów, którymi handlujesz. Zmiany mogą dotyczyć ilości partii produktów, ale także różnorodności asortymentu. Musisz dostosować swoje magazyny do aktualnej sytuacji panującej w firmie, przy jednoczesnym świadomym planowaniu możliwości ich rozbudowy.
Handlując niewielkimi ilościami towarów, z pewnością jako infrastrukturę magazynową wykorzystasz regały półkowe. Dzięki nim zorganizujesz przestrzeń, w której będziesz mógł się pewnie poruszać, zawsze będziesz wiedział gdzie jakiego produktu poszukiwać, bezpiecznie przechowasz kartony z towarami do wysyłki. Tego typu magazyn sprawdzi się, gdy prowadzisz np. niewielki sklep internetowy. Co wtedy, gdy z Twojego magazynu wyjeżdżają duże partie towaru? Powinieneś zastąpić regały półkowe regałami paletowymi. Regały paletowe pozwalają na wygodne składowanie większych ilości, jednolitych partii towaru. Oczywiście specyfika, gabaryty produktów, które sprzedajesz, może sprawić, że w Twoim wypadku regały półkowe nie znajdą zastosowania, nawet przy niewielkich wolumenach sprzedażowych.

Handluję stalą, drewnem co z magazynowaniem?

Sprzedając produkty o znacznych długościach jak metalowe pręty, rury, drewniane deski, słupki Twój magazyn musi być wyposażony w inny typ regału magazynowego niż te wymienione wcześniej. Przechowywanie dłużycy w sposób praktyczny zorganizujesz na regałach wspornikowych często zwanych także regałami dłużycowymi. W zależności od rozmiarów produktów regały wspornikowe występują w bardzo różnych rozmiarach i stosowane są do większych lub mniejszych obciążeń.

Oszczędności na magazynowaniu?

Nowoczesne zarządzanie firmą wymusza utrzymywanie jak najniższych ilości produktów na magazynie. Związane to jest oczywiście z ograniczeniem kosztów logistycznych, maksymalizowaniem rotacji towaru. Jednak w chwili, gdy zbyt małe zaopatrzenie magazynu i błędy logistyczne sprawią, że klient końcowy odczuje wydłużenie czasu oczekiwania na towar, nasza firma może odczuć wymierne straty finansowe. Narażamy się na to, że klienci zaczną wycofywać swoje zamówienia, konkurencja zyskuje na bezpośredniej sprzedaży, odbierając rynek, na którym pozostawiliśmy pustkę wynikającą z braku zaopatrzenia.
Zatem oszczędzanie na powierzchni magazynowej nie zawsze się opłaca. Lepiej optymalizować i uszczelniać cały proces logistyczny. Dbać o trwałość wykorzystywanego sprzętu, stosując odbojnice regału, pamiętając o przeglądach eksperckich. Wydłuży to znacząco żywotność regałów, zwiększy bezpieczeństwo towaru i pracujących w nim ludzi.