Stylowe żyrandole – do jakiego wnętrza pasują?

Crystal chandelier close up in room interior

Oświetlenie to jedna z ważniejszych kwestii, jakie warto wziąć pod uwagę przy aranżacji przestrzeni. Niestety, bardzo często jest ona niedoceniana. Tymczasem, to czy w salonie zawiśnie kryształowy żyrandol, czy lampa o bardziej nowoczesnym kształcie, robi sporą różnicę. Oświetlenie, zarówno to podsufitowe czy ścienne to istotny element wykończenia wnętrza. Kiedy żyrandole będą dobrym pomysłem?

  1. Lampa czy żyrandol – jak dokonać wyboru?
  2. Żyrandole tradycyjne – tylko do dużych przestrzeni?
  3. Żyrandole kryształowe – kiedy się na nie zdecydować?

Myślisz o eleganckim wnętrzu, jednak wydaje Ci się, iż żyrandole to pieśń przeszłości? Jesteś w ogromnym błędzie! Od jakiegoś czasu wracają do łask, a aranżacje przestrzeni z ich udziałem można oglądać w prestiżowych magazynach o wystroju przestrzeni i tej użytkowej, i tej mieszkalnej. Do jakiego wnętrza pasują żyrandole, a kiedy warto zamienić je na inny rodzaj oświetlenia?

Lampa czy żyrandol – jak dokonać wyboru?

Jeszcze do niedawna na sam dźwięk słowa żyrandol do głowy przychodził obraz muzealnego wnętrza. Konkurować z nim mógł jedynie pałacowy wystrój lub wspomnienie z wczesnych lat dzieciństwa, kiedy to w babcinym domu wisiał wysłużony żyrandol. Wydawać się może, iż nowoczesne wnętrza obfitują przede wszystkim w lampy różnego kształtu. Jednak wystarczy otworzyć pierwszy z brzegu katalog traktujący o wystroju wnętrz, aby przekonać się o tym, iż po wielu latach zapomnienie żyrandole wracają do łask.

Dylemat czy zdecydować się na żyrandol, czy może jednak lampa będzie lepszym rozwiązaniem, to bez wątpienia dosyć trudny orzech do zgryzienia. Dokonując ostatecznego wyboru, warto kierować się przede wszystkim stylistyką, w jakiej utrzymane jest pomieszczenie, a nie tylko własnym gustem. Można zakochać się w przepięknym, kryształowym żyrandolu, jednak gdy zostanie on umieszczony w salonie urządzonym na modłę rustykalną, to zamiast elegancji i prestiżu wniesie on do przestrzeni nutę śmieszności i nieładu burzącego harmonię przestrzeni.

Żyrandole tradycyjne – tylko do dużych przestrzeni?

Stylistyka, w jakiej jest urządzone wnętrze to jedno. Kolejną istotną sprawą jest wielkość konkretnego pomieszczenia. Nawet niewielki salon można utrzymywać w nowoczesnej i eleganckiej stylistyce, jednak do tak ograniczonej metrażem przestrzeni przepastny żyrandol zwyczajnie nie będzie pasował. Przytłoczy wnętrze i sprawi, że cała uwaga będzie się skupiała wyłącznie na nim. Co innego, gdy do dyspozycji jest pomieszczenie o dużym metrażu. W takim przypadku żyrandole są jak najbardziej wskazane. Oświetlenie tego typu świetnie sprawdzi się w salonie i w bawialni. Dzięki sklepom internetowym można w krótkim czasie przejrzeć wiele ofert, porównując ze sobą cechy poszczególnych produktów oraz ich ceny. Wykwintny żyrandol będzie z pewnością sporo droższy niż salonowa lampa, jednak warto się nieco wykosztować, aby wprowadzić do wnętrza niesamowity klimat oraz odrobinę szyku i elegancji.

Żyrandole kryształowe – kiedy się na nie zdecydować?

Żyrandole kryształowe to propozycja niezwykle uniwersalna. Można je powiesić i we wnętrzu tradycyjnym i w pomieszczeniu utrzymanym w nowoczesnym stylu. Doskonale komponują się z jasną kolorystyką ścian. Jeżeli chcesz rozjaśnić jeszcze bardziej swoje wnętrze i sprawić, by optycznie wydawało się ono większe, to koniecznie na jednej ze ścian powieś duże lustro, od którego będzie się mógł odbijać blask światła płynącego z żyrandola.