Stołki barowe w kuchni – hit czy kicz?

Upodabnianie pomieszczeń kuchennych do barów szybkiej obsługi lub wykwintnych restauracji jest modne nie od dziś. Niektórzy nie wyobrażają sobie kuchni lub jadalni bez krzeseł barowych. Czy to nadal trik, który może się podobać, czy też przestarzały trend? Podpowiadamy!

Jakie krzesło barowe do kuchni, aby osiągnąć zadowalający efekt?

Minęły już czasy tradycyjnych krzeseł barowych, które zachwycać mogą w muzeum jako relikt minionych dekad. Obecnie hokery do siedzenia przy stole, ladzie lub wyspie kuchennej są bardzo oryginalne i fantazyjne. Im bardziej designerskie formy, tym lepiej. Współczesne krzesła barowe do kuchni stanowią połączenie czegoś, co przypomina zwykły stołek restauracyjny z hokerami używanymi w salonach kosmetycznych i fryzjerskich. Krzesło barowe do kuchni kojarzy się z luksusem i finezją, choć dostępne są także minimalistyczne wersje. Największą furorę robią jednak obecnie wysokie krzesła z zamszowymi lub pikowanymi siedziskami. Prezentują się futurystycznie i nie tracą przez lata swojej niezwykłej gracji. Stołki tego typu do kuchni trzeba jednak dobierać ostrożnie, aby pasowały do ogólnej estetyki i wystroju wnętrza. Można dzięki nim ożywić nudne pomieszczenia i zbudować w nich niecodzienny nastrój, a wówczas każdy posiłek będzie smakował, jakby był spożywany w pięciogwiazdkowej restauracji.

Jakie zalety mają stołki barowe do kuchni?

Na stołki barowe powinny się zdecydować osoby ceniące praktycyzm i odrobinę ekstrawagancji. Gdy siedzi się wysoko, ma się lepszą perspektywę patrzenia. Wysoki blat wraz z odpowiednio dopasowanymi krzesłami, pozwala maksymalnie się wyprostować i siedzieć w idealnej pozycji bez garbienia się czy nadmiernego wyciągania ramion. Dla osób, które lubią długo biesiadować, rozwiązaniem będą stołki barowe do kuchni z oparciami i miejscem na oparcie stóp. Wysokie stołki ułatwiają czynności pielęgnacyjne podłóg, sprzątanie, poszukiwanie przedmiotów, które upadły. Sprawiają też, że użytkownicy czują się wyróżnieni.

Krzesła barowe do kuchni – czy naprawdę są wygodne?

Wygoda stołków zależy od kilku różnych czynników. Przede wszystkim, chodzi o materiał, z którego jest wykonany stołek, a zwłaszcza jego siedzisko. Nie powinno być ono zbyt twarde, ale także zbyt miękkie. Krzesła barowe do kuchni powinny być dopasowywane do wzrostu użytkowników i do wysokości stołów lub innych mebli, przy których na co dzień mają stać. Najlepiej jeszcze przed zakupem wypróbować kilka różnych mebli, aby mieć jakieś porównanie. Na stołki można też często dokupić lub uszyć poduszeczki lub miękkie pokrowce, choć w przypadku stołków barowych nie jest to wskazane, gdyż nie będzie można ich zaprezentować w całej okazałości.