Steppery do ćwiczeń – rodzaje, ceny i opinie

Stepper to urządzenie, dzięki któremu możemy zwiększyć efektywność naszych treningów.

Pomaga z utracie wagi, zwiększeniu wydolności organizmu oraz modelowaniu mięśni nóg i pośladków. Jest to urządzenie, które polecane jest zarówno osobom trenującym regularnie, jak i tym, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z aktywnością fizyczną. Co ważne, jest to stosunkowo niedrogi sprzęt do ćwiczeń, który zajmuje mało miejsca. Aby jednak być w pełni zadowolonym treningu z tym urządzeniem warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów.

Rodzaje stepperów

Istnieją dwa podstawowe rodzaje stepperów. Pierwszy z nich to stepper mini, który składa się wyłącznie z pedałów. Zaletą tego urządzenia jest jego niska cena oraz fakt, że zajmuje naprawdę niewiele miejsca, dzięki czemu może być wykorzystywany nawet w małych mieszkaniach. Drugim rodzajem stepperów do ćwiczeń są urządzenia wyposażone w kolumnę, której możemy chwycić się w trakcie treningu. Tego rodzaju steppery są bezpieczniejsze a trening z ich wykorzystaniem bardziej komfortowy. Są więc polecane seniorom i początkującym osobom. Jednocześnie są one droższe i niestety, zajmują więcej miejsca.

Jaki rodzaj oporu warto wybrać?

Steppery różnią się między sobą również rodzajami oporu. Pierwszy typ posiada tłoki hydrauliczne. Tego typu steppery są zazwyczaj nieco tańsze, nie są jednak wolne od wad. Zdarza się bowiem, że urządzenia z tłokami hydraulicznymi pracują dość głośno co może być uciążliwe dla niektórych osób.
Drugi rodzaj oporu w stepperach to modele z systemem magnetycznego oporu. Ten rodzaj urządzeń charakteryzuje się płynnością pracy oraz daje wiele możliwości regulacji oporu.

Ile kosztować może stepper?

Steppery nie są drogimi urządzeniami treningowymi. Wiele zależy oczywiście od tego jaki rodzaj oraz model urządzenia wybierzemy. Najtańsze steppery kosztują nieco ponad sto złotych. Znajdziemy jednak modele, których cena wynosi ponad tysiąc złotych. Taka rozpiętość cenowa pozwala każdemu z nas znaleźć urządzenie, którego cena nie nadwyręży domowego budżetu.

Jakimi opiniami cieszą się steppery?

Steppery do ćwiczeń, podobnie jak inne urządzenia treningowe mają swoich zwolenników oraz przeciwników. Ci pierwsi wymieniają liczne zalety urządzeń takie jak niewielkie rozmiary czy wszechstronność zastosowania. Doceniają również fakt, że ćwiczenie z wykorzystaniem tego urządzenia nie tylko poprawia kształt naszych nóg czy pośladków, ale również pomaga w walce z nadwagą, zwiększa wydolność naszego organizmu oraz poprawia kondycję stawów.
Osoby nie przepadające za ćwiczeniami na stepperach wskazują, że urządzenie może przyczynić się do powstawania kontuzji (szczególnie gdy nie posiada kolumny). Wśród wad stepperów wymienia się również fakt, że mogą skrzypieć w trakcie używania a sam trening z ich wykorzystaniem jest nieco monotonny.

Podsumowując, steppery do ćwiczeń to stosunkowo niewielkie, niedrogie urządzenia, które sprawdzą się w codziennym treningu każdego z nas. Jeśli zwrócimy uwagę na wybór odpowiednich parametrów dopasowanych do naszych oczekiwań oraz na materiały, z których zostało wykonane dane urządzenie możemy mieć pewność, że posłuży nam ono przez długi czas.