Staropolskie jadło z żeliwnego kociołka

Kociołek żeliwny, zwany też kociołkiem węgierskim, to wspaniały dodatek do wyposażenia ogrodu czy patio, z którego pomocą nie tylko przyrządzimy pyszne tradycyjne jadło, np. gulasz węgierski czy mięsiwa z ziemniakami, ale także stworzymy urokliwy klimat w otoczeniu domu.

Kociołek żeliwny czy też kociołek myśliwski to naczynie do gotowania na świeżym powietrzu, które tradycyjnie wiesza się nad ogniskiem (posiada specjalne uchwyty) lub stawia bezpośrednio w ognisku. Wytrzymały materiał wykonania ─ żeliwo ─ jest odporny na przypalenie i inne uszkodzenia. Jednocześnie kociołek szybko się nagrzewa i równomiernie rozprowadza ciepło, dodatkowo wzmacniając smak i aromat gotowanych potraw.

Wykonanie z mocnego i ciepłego żeliwa

Wykonanie kociołków myśliwskich z żeliwa posiada także dodatkowe zalety – żeliwo jest długowieczne, odporne na ścieranie i korozję, a dodatkowo długo trzyma ciepło, dzięki czemu jedzenia nie trzeba często odgrzewać. Żeliwo, z którego wykonane są kociołki węgierskie oferowane w sklepie Europ24.pl, nadaje się również do zastosowania na wszystkich rodzajach kuchenek, a dzięki zastosowaniu magnetycznych materiałów są odpowiednie również do stosowania na kuchenkach indukcyjnych.

Kociołki na ognisko idealne na garden party

Kociołki myśliwskie z prawdziwego żeliwa są coraz chętniej wybieranym wyposażeniem przydomowych ogrodów, w których lubimy spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. Tradycyjny kształt kociołków węgierskich przywodzi na myśl staropolskie biesiady, podczas których biesiadnicy gromadzili się wokół paleniska i kosztowali pysznych potraw wprost z żeliwnego kotła. Co ciekawe, na rynku dostępne są także kociołki myśliwskie przeznaczone do użytkowania w kuchni w domu, zatem nawet nie trzeba mieć ogrodu, aby przyrządzać w swojej własnej kuchni tradycyjne staropolskie dania.

Do kociołków myśliwskich dołączone są pokrywki, często ze specjalnymi mocowaniami, dzięki którym możemy dusić potrawy, a także zapobiec wpadaniu popiołu do środka. Wnętrze kociołków żeliwnych na ognisko jest emaliowane, co zapobiega przywierania potraw do ścianek naczynia i ułatwia jego czyszczenie, a także nie nadaje metalicznego posmaku przygotowywanym na ognisku daniom.

Żeliwne kociołki to ogromny wybór produktów

Najlepsze kociołki węgierskie można znaleźć na stronie https://europ24.pl/garnki/garnki_pojedyncze/zeliwne. W tej ofercie do każdego kociołka sklep dodaje za darmo zestaw 6 uniwersalnych noży przydatnych w kuchni i przy grillu. Kociołki dostępne są w wielu rozmiarach i o różnorodnej pojemności, na przykład 7L, 4L, a nawet 16 L. Dostępne są zarówno kociołki węgierskie na nogach, odpowiednie do ustawienia w ognisku, jak i kociołki o kształcie garnka z płaskim dnem przeznaczone do użytkowania także w piekarnikach, na kuchenkach gazowych i indukcyjnych.