Sprzęt RTV w salonie – jak go stylowo eksponować?

Kącik telewizyjny to nieodłączna część każdego salonu, a jednak jego aranżacja potrafi sprawiać pewne problemy. Sprzęt RTV może zdominować i przytłoczyć wnętrze, ważne więc, by umiejętnie wkomponować go w obraną stylistykę. Jak wyeksponować telewizor w salonie, by współgrał z resztą pomieszczenia?

Jak urządzić strefę RTV w salonie?

Kącik telewizyjny z regałem to najlepsze rozwiązanie do dużych, przestronnych salonów. Sprzęt RTV otoczony zabudową nie będzie tak mocno rzucał się w oczy, a samo pomieszczenie wyda się przytulniejsze i bardziej proporcjonalne. Jeśli dysponujemy naprawdę dużym wnętrzem, możemy pozwolić sobie na wysoką meblościankę, w której pomieścimy wszystkie niezbędne rzeczy, telewizor, kolekcję DVD, a nawet głośniki kina domowego.

Jeśli chodzi o kolorystykę regału, to najlepiej wybrać coś, co rozjaśni wnętrze i nada mu więcej lekkości. Mogą to być na przykład meble do salonu w stylu skandynawskim, białe lub z elementami jasnego, naturalnego drewna. Dzięki temu nasze wnętrze zyska ciepłą, przytulną atmosferę, a aranżacja nie będzie przytłaczająca. Do bardziej nowoczesnych wnętrz mogą pasować meble z kolorowymi frontami, na przykład szarymi, bordowymi czy granatowymi. Warto połączyć je z kanapą lub fotelami w podobnej kolorystyce.

Szafka pod telewizor – jaki wybrać?

Jeśli nie dysponujemy zbyt dużym salonem albo regał nie do końca pasuje do wybranego przez nas stylu wnętrzarskiego, możemy ustawić telewizor na szafce. Niska szafka RTV łatwo wkomponuje się w niemal każdą aranżację, a co więcej w razie potrzeby możemy ją dowolnie przestawiać i przesuwać. Dzięki niej zyskujemy także dodatkowe miejsce do przechowywania akcesoriów, które powinny znaleźć się w pobliżu kącika telewizyjnego, takie jak konsole, kolekcja gier czy filmów.

Szafka RTV to najlepsze rozwiązanie do salonów małych i nieco ciasnych. Niska, minimalistyczna szafka, bez zdobionych frontów nie zdominuje przestrzeni i nie będzie odciągała wzroku od ekranu.

Kącik telewizyjny z szafkami modułowymi

Nowoczesny kącik RTV stworzymy również za pomocą systemów meblowych czy też szafek modułowych. Są to kolekcje gotowych szafek, półek i regałów, spośród których możemy wybrać tylko te elementy, które odpowiadają naszym potrzebom i pasują do wybranego stylu aranżacyjnego. Takie szafki pozwalają spersonalizować i dowolnie rozplanować wnętrze, dobrać kolor frontów, a także wysokość, szerokość oraz głębokość szafek. Wybierając tę opcję, możemy też zdecydować jak zabudować telewizor – z każdej strony, wyłącznie po bokach czy tylko od góry. Zabudowa na kształt meblościanki sprawdzi się w dużych, przestronnych pomieszczeniach, z kolei regały otaczające telewizor tylko częściowo wniosą więcej lekkości do mniejszych salonów. Kompozycje tego rodzaju są nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim estetyczne i idealnie dopasowane do charakteru pomieszczenia.

Pomysły na aranżację ściany z telewizorem

Jednym z najczęstszych rozwiązań jest umieszczenie telewizora bezpośrednio na ścianie. To dobre wyjście, bo pozwala umieścić odbiornik w dowolnym miejscu i odpowiednio do ustawienia kanapy czy foteli. Pamiętajmy jednak, że telewizor powinien komponować się ze stylistyką naszego wnętrza, a powieszony na pustej ścianie może zbyt mocno wyróżniać się na tle całego pomieszczenia. W sąsiedztwie telewizora warto więc ustawić niski stolik lub lekki regał na książki czy inne akcesoria. Dzięki temu kompozycja będzie pełniejsza, a proporcje pokoju pozostaną niezaburzone.

Jeśli nie chcemy ustawiać tam mebli, warto udekorować samą ścianę. Z pomocą przyjdą nam różnego rodzaju obrazy, zdjęcia i plakaty. Doskonałym i bardzo stylowym pomysłem będzie umieszczenie telewizora w ramie i dopasowanie do niej ramek pozostałych ozdób. Zachowując spójność stylu i kolorystyki stworzymy małą, domową galerię, której częścią będzie telewizor. Pamiętajmy jednak, że kolor czy wzór ramek nie może zbyt wyróżniać się na tle ściany, bo może wtedy odciągać wzrok od ekranu. Ramki można umieścić dookoła odbiornika, a żeby uzyskać ciekawy efekt aranżacyjny, warto rozplanować całą kompozycję nieco asymetrycznie. Taka pozorna przypadkowość sprawi, że nasza galeria wyda się bardziej naturalna i niewymuszona.