Schodołazy – rodzaje

Schodołaz to urządzenie, które pozwala na szybki transport osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich. Dzięki schodołazowi gąsienicowemu opiekun może nim pokonać schody o nachyleniu do 35 stopni. Schodołaz kroczący został natomiast zaprojektowany do wąskich i stromych schodów.

Co to jest schodołaz i do czego służy?

Schodołaz to sprzęt, który służy do transportu osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Dzięki niemu można pomóc niepełnosprawnemu zjechać po schodach lub na nie wjechać w bezpieczny i szybki sposób.

Schodołaz gąsienicowy

Schodołaz gąsienicowy umożliwia osobie na wózku szybkie, płynne i komfortowe pokonanie schodów. Urządzenie zostało zaprojektowane przy użyciu technologii gąsienicowej. Wykorzystuje się je na schodach o maksymalnym nachyleniu 35 stopni. Na wózku inwalidzkim może znajdować się osoba, która waży nie więcej niż 130 kg. Co ważne, większość schodołazów gąsienicowych jest rozkładana. Ich mobilność sprawia, że mogą być użyte tam, gdzie są potrzebne i zastąpić windy dla niepełnosprawnych, znajdujące się w jednym miejscu na stałe. Z reguły schodołazy rozkładają się na dwie części: napęd główny i kolumnę sterującą. Dzięki temu można je przewozić nawet w niewielkich samochodach z ograniczonym miejscem w bagażniku. Montaż i instalacja sprzętu służącego do transportowania niepełnosprawnych jest niesamowicie łatwy. Pozwala na podpięcie większości rodzajów wózków inwalidzkich. Schodołaz jest zasilany za pomocą akumulatora. W zależności od modelu mogą one informować o rozładowaniu baterii za pomocą sygnału dźwiękowego lub migającej diody. Może się zdarzyć, że w jednym urządzeniu znajdują się oba sposoby na sygnalizację konieczności naładowania akumulatora.

Schodołaz kroczący

Schodołaz kroczący to drugie z urządzeń, które służy do transportu osób poruszających się na wózku inwalidzkim po schodach. Jest on wykorzystywany na wąskich, stromych schodach o minimalnej szerokości 60 cm. Kąt ich nachylenia może wynosić maksymalnie około 50 stopni. Urządzenie, podobnie jak schodołaz gąsienicowy, jest niezwykle łatwe w montażu. Można go rozłożyć, dzięki czemu przewiezienie nie stanowi problemu. Jest zasilany za pomocą akumulatora, o którego rozładowaniu informuje dioda. Niektóre schodołazy kroczące są sprzedawane w zestawach z krzesełkiem na kółkach z podnóżkiem, pasami bezpieczeństwa i podłokietnikami. Zdarza się, że ten rodzaj sprzętu do transportu niepełnosprawnych jest dostępny razem z wózkiem inwalidzkim.

Scroll to Top