Rozdzielność majątkowa a rozwód – co musisz wiedzieć?

Podjąłeś ostateczną decyzję w sprawie rozwodu, ponieważ już od pewnego czasu rozważasz takie rozwiązanie? A może właśnie otrzymałeś papiery rozwodowe od swojego małżonka? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na temat rozdzielności majątkowej.

Czym jest rozdzielność majątkowa?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym dokładnie jest rozdzielność majątkowa. Otóż jest to przeciwieństwo ustawowej wspólnoty majątkowej małżonków, która powstaje od momentu zawarcia związku małżeńskiego. W przypadku rozdzielności każdy z małżonków ma swój odrębny majątek, którym może dysponować samodzielnie – bez uwzględniania drugiej strony. Aby wprowadzić rozdzielność majątkową, należy podpisać intercyzę jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego. Co istotne, intercyzę można zawrzeć także w trakcie małżeństwa.

Rozdzielność majątkowa może być bardzo dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy jeden z małżonków prowadzi taką działalność lub ma taki rodzaj zatrudnienia, który niesie ze sobą ryzyko dużych strat finansowych. Może to być dobre rozwiązanie także wtedy, gdy jedna z osób rozpoczyna działalność gospodarczą. Co ważne, zgodnie z przepisami każdy z małżonków ma prawo do ubiegania się o rozdzielność majątkową. Ważną przesłanką może być tutaj to, że wspólność ustawowa przestaje służyć dobru drugiego z małżonków oraz dobru założonej przez małżonków rodziny.

Wiele osób zastanawia się też, ile kosztuje rozdzielność majątkowa. Intercyza musi być podpisana u notariusza, a koszt takiej usługi wynosi z reguły około kilkuset złotych.

Szukasz pomocy ze złożeniem wniosku o rozwód? Sprawdź wzory i wskazówki dotyczące rozwodu: https://slupinska.eu/blog/pozew-rozwodowy-pozew-o-rozwod-wskazowki-i-wzory/

Rozwód a rozdzielność majątkowa małżonków

Warto wiedzieć, że wraz z chwilą rozwodu pomiędzy małżonkami ustaje wszelka wspólnota majątkowa. Nie ma tutaj znaczenia, czy jest to rozwód z orzekaniem o winie, czy też bez. W każdym przypadku sprawa rozwodowa skutkuje ustaniem wspólnoty majątkowej.

Oczywiście w przypadku wielu rozwodów pojawia się kwestia podziału majątku – szczególnie jeśli małżonkowie nie mają podpisanej intercyzy. Wiele osób zastanawia się, czym skutkuje rozdzielność majątkowa przed rozwodem. Przede wszystkim istotne jest to, że zgodnie z przepisami, po złożeniu wniosku o rozwód, nie ma możliwości uzyskania rozdzielności majątkowej. W takiej sytuacji sąd skupia się przede wszystkim na podziale majątku – choć ważniejsze dla sądu jest jednak to, czy istnieją realne przesłanki do rozwodu.

Co istotne, dla postępowania sądowego nie ma znaczenia, czy strony miały rozdzielność majątkową, czy też nie. Nie ma to żadnego wpływu na to, jaki będzie wyrok w sprawie rozwodowej.

Rozwody – Poznań i okolice

Szukasz wsparcia prawnego podczas rozwodu w Grudziądzu? Z uwagi na rozdzielność majątkową zależy Ci na tym, aby rozwód odbył się przy wsparciu profesjonalnego adwokata w Grudziądzu, który ma doświadczenie w tego typu sprawach? Wejdź tutaj: https://slupinska.eu/adwokat-grudziadz A może potrzebujesz prawnego wsparcia w Poznaniu? Znajdziesz je tutaj: https://slupinska.eu/ To bardzo dobry pomysł – rozwód w przypadku małżeństwa z rozdzielnością majątkową będzie o wiele mniej stresującym doświadczeniem, jeśli zdecydujesz się na pomoc doświadczonego prawnika.

Może Cię również zainteresować: W jaki sposób załatwić sprawy spadkowe? (https://www.czerwonafurtka.pl/w-jaki-sposob-zalatwic-sprawy-spadkowe/)