Rolety – czy mają wpływ na zdrowie?

Wśród najbardziej uniwersalnych produktów do osłaniania okien, największym powodzeniem cieszą się rolety wewnętrzne. Nowoczesna forma, duży wybór kolorów, a także wysoki stopień praktyczności, przysporzyły im wielu zwolenników. Od lat skutecznie wypierają klasyczne firany i zasłony. Czy faktycznie warto w nie inwestować? I czy rolety mogą wykazywać jakiś wpływ na nasze zdrowie?

Jak wiadomo, utrzymanie firan i zasłon, czy naweta żaluzji, wymaga pewnego wysiłku. Zwłaszcza w domach, w których mieszkają alergicy, forma osłony okiennej ma szczególne znaczenie. W przypadku tworzyw wykonanych ze zwykłego materiału, czyli np. firan, musimy liczyć się z koniecznością regularnego prania. W tego typu materiałach bardzo szybko osadza się kurz, co stanowi idealne warunki do rozwoju roztoczy i szkodliwych drobnoustrojów. Właśnie dlatego w mieszkaniu alergika takie rozwiązanie będzie zupełnie nietrafione. W związku z tym, poza rezygnacją z dywanów i nadmiaru chodników, warto pozbyć się również niepraktycznych zasłon. Chociaż w przypadku osób nieuczulonych może wydawać się to zbędne, pamiętajmy, że przewlekły nadmiar kurzu w naszym otoczeniu może doprowadzić do rozwoju alergii, przewlekłego kaszlu i kataru, czy zapalenia spojówek.

Zamiast firan, zasłon i żaluzji, producenci proponują o wiele bardziej stylowe i praktyczne rozwiązanie. Chodzi o rolety wewnętrzne, które są nie tylko bardzo modne, ale również o wiele łatwiejsze w utrzymaniu. Wystarczy je od czasu do czasu odkurzyć lub przetrzeć wilgotną szmatką. Znaczenie ma również dobór modelu rolety do naszego stylu życia i otoczenia. Przykładowo, gdy posiadamy bardzo małe dzieci, najlepiej wybrać rolety harmonijkowe, pozbawione sznureczków i koralików. Takie zwisające elementy mogą być dla maluchów atrakcyjne i przy tym dość niebezpieczne. Odpowiedni model, wybieramy również, biorąc pod uwagę wystrój mieszkania. Wśród szerokiej oferty producentów, znajdziemy ogromny wybór rodzajów, kształtów i kolorów. Sprawdzą się więc we wnętrzach nowoczesnych, jak i tradycyjnych.

Nadmierne nasłonecznienie pod kontrolą

Poza tym rolety mają jeszcze inny pożyteczny aspekt dla naszego zdrowia. Odpowiedni model będzie doskonale regulować zbyt duże nasłonecznienie pomieszczeń. Nie musimy w tym celu całkowicie przysłaniać okien, jak ma to miejsce w przypadku firan czy zasłon. Natężenie światła bez problemu dostosujemy do swoich preferencji i aktualnej pogody. Szczególnie dobrze sprawdzają się w tym przypadku rolety dzień i noc, które dzięki specjalnemu, naprzemiennemu układowi pasów, mogą całkowicie lub tylko częściowo zasłonić okno. Ma to znaczenie nie tylko w sytuacji, gdy chcemy ukryć się przed wzrokiem sąsiadów, ale także wykazuje pozytywny wpływ na produkcję witaminy D.

W przypadku sypialni najlepiej postawić na modele całkowicie zaciemniające, które rzutują na jakość naszego snu. W innych pomieszczeniach lepiej sprawdzają się rolety o częściowym lub łatwo regulowanym stopniu zaciemnienia, ponieważ nie powinniśmy całkowicie odcinać się od działania promieni słonecznych. Dopływ naturalnego światła reguluje rytm dobowy, ma dobry wpływ na nasze samopoczucie i cały organizm. Z tych powodów, rolety to rozwiązanie zarówno dla mieszkań, jednorodzinnych domków, jak i biur, stanowiące jedną z najzdrowszych i najbardziej funkcjonalnych opcji dostępnych na rynku.