Rodzaje i wyposażenie magazynów

Magazyn pełni ważną rolę w życiu każdej fabryki. To właśnie tam oczekują na sprzedaż wytworzone produkty. Bez względu na to, czy mowa jest o farmaceutykach, sprzęcie sportowym, czy też odzieży – wszystkie te wytwory muszą być odpowiednio przechowywane.

Rodzaje magazynów

Specjaliści w dziedzinie magazynowania wyróżniają cztery rodzaje magazynów: otwarte, półotwarte, zamknięte i specjalne.

W magazynach otwartych przechowuje się produkty, które nie są wrażliwe na warunki atmosferyczne. Magazyny te mają formę utwardzonych i ogrodzonych placów. Do magazynów otwartych zalicza się również terminale kontenerowe. Przechowywane w ten sposób materiały to, np. drewno, ceramiczne materiały budowlane, stal lub niektóre rodzaje paliw opałowych.

Magazyny półotwarte to trwale lub tymczasowo związane z gruntem budynki lub konstrukcje. Ich cechą charakterystyczną jest brak co najmniej jednej ściany. W takich magazynach przechowuje się produkty, które wymagają stałego dopływu powietrza, ale nie mogą być narażone na bezpośrednie działanie warunków atmosferycznych. Do produktów tych należą, np. niektóre wyroby ceramiczne lub cement.

Magazyny, które najbardziej przypominają te z wyobrażeń większości ludzi, to magazyny zamknięte. Można w nich przechowywać niemal wszystko. Najczęściej są trwale związane z gruntem. Mogą być parterowe lub wielokondygnacyjne. Często wyposażone są również w system chłodniczy, utrzymujący stałą, wymaganą temperaturę. Do magazynów zamkniętych zalicza się także silosy i zbiorniki podziemne.

Magazyny specjalistyczne to magazyny, w których składowane są produkty wymagające specjalnych warunków przechowywania. W tego rodzaju magazynach przechowuje się m.in. owoce, mrożonki, czy też paliwa.

Wyposażenie magazynu

Większość standardowych magazynów wyposażona jest w sprzęty niezbędne do prawidłowego przechowywania produktów. Jednym z nich są metalowe regały magazynowe. Ich szeroki wybór znaleźć można na http://regalit.pl/. To podstawowy mebel, na którym magazynuje się różnego rodzaju towary.

Jeżeli towary umieszczone są na niskich regałach i dodatkowo są lekkie, to do ich obsługi używa się drabin magazynowych. Regały wyższe, a w szczególności regały wysokiego składowania, obsługiwane są najczęściej przez wózki widłowe lub wózki koszowe.

W wielu magazynach znajduje się również przestrzeń przeznaczona dla pracujących tam ludzi. W części socjalnej umieszczone się szafki ubraniowe dla pracowników, w których przechowywana jest odzież robocza, obuwie i środki ochrony indywidualnej.