Projektowanie ekskluzywnych wnętrz – o czym należy pamiętać?

Projektowanie wnętrz nie jest zadaniem łatwym, zwłaszcza jeśli chcemy stworzyć ekskluzywne i luksusowe wnętrze. Wówczas, poza określeniem własnych potrzeb i dopasowaniem się do przestrzennych możliwości, musimy zaznajomić się z najnowszymi trendami w ich aranżacji. Warto zwróci uwagę na modne kolorystyczne połączenia, panujące w tym sezonie, nowoczesne meble, a także dodatki. Od czego zatem zacząć projektowanie ekskluzywnych wnętrz?

Projektowanie i aranżacja luksusowej przestrzeni

Na początki najlepiej jest przygotować czytelny projekt, uwzględniający to, co chcemy osiągnąć. Na tym etapie należy określić funkcje każdego z pomieszczeń, jak również jasno określić nasze wymagania. Jeśli do dyspozycji mamy dużą przestrzeń, wówczas warto ją podzielić na dwie strefy:

• prywatną – dającą domownikom intymności i pozwalającą poczuć się jak u siebie,
• publiczną – wspólną, która będzie miała bardziej reprezentacyjny charakter.

Nie zapominajmy również o strefie wejścia. To tutaj, w przedsionku lub przedpokoju, witamy gości, dlatego zadbajmy, aby było w tym miejscu odpowiednie oświetlenie, no i w miarę możliwości wystarczająca ilość miejsca. Przyda się wieszak na ubrania lub duża szafa oraz szafka na buty. Nie przesadzajmy jednak z nadmiarem mebli – przytłoczymy wówczas i tak małą przestrzeń. Można oczywiście ją optycznie powiększy, np. zawieszając dwa duże lustra naprzeciw siebie.

Projektowanie luksusowych wnętrz – światło i kolory

Luksusowe przestrzenie lubią dużo światła, dlatego często montuje się wielkoformatowe okna, które cudownie wpuszczają światło i sprawiają, że przestrzeń wydaje się być w rzeczywistości znacznie większa. Jeśli mamy małe okna to lepiej unikać ciężkich zasłon i rolet, zastępując je lekkimi, jasnymi zasłonami o delikatniejszej i bardziej przezroczystej fakturze, które przepuszczą promienie słoneczne.

Kolejną bardzo ważną kwestią są kolory. To jak je dobierzemy i ze sobą połączymy, będzie świadczyło o naszym poczuciu estetyki. Najbezpieczniejszym i bardzo eleganckim kolorem jest oczywiście biel. Kolor ten pasuje praktycznie do wszystkiego i świetnie współgra z innymi kolorami. Od kilku sezonów zestawiany jest z szarością, dając tym samym efekt ekskluzywnego wnętrza, zwłaszcza jeśli uzupełnimy je wysmakowanymi meblami i dodatkami.

Sięgając po biel pamiętajmy, że należy ją czymś przełamać, w innym wypadku wnętrze stanie się zbyt sterylne i po prostu nudne. Wybierajmy raczej różne odcienie bieli i przełamujmy je innym, dominującym kolorem.

Jeśli nie biel to co? To może ciepłe kolory, które sprawiają, że dom staje się przytulny. Albo jasne i zimne kolory, jeśli chcemy optycznie powiększyć naszą przestrzeń. Sięgając po konkretne kolory, nadamy wnętrzu charakter, np. burgund czy butelkowa zieleń nadadzą głębi i szyku, a także sprawią, że wnętrza staną się elegancie i tajemnicze. Ale są to też odważne kolory, należy więc uważać, aby ze stylizacją nie przesadzić.

Tło – płótnem do aranżacji luksusowego wnętrza

Zabierając się za aranżację ekskluzywnego wnętrz najczęściej skupiamy się na meblach, dodatkach, zapominając o tle, czyli o odpowiednim dobraniu ścian i podłóg. A to właściwe tło decyduje o wnętrzarskiej kompozycji. Dobrze, więc przemyślmy wybór koloru ścian, wzór tapet, czy ozdobimy je drewnem, kamieniem itp. Ważna jest również podłoga, która musi współgrać z naszymi ścianami. Możemy położyć na nią drewno, marmur, beton itp., najważniejsze jednak, żeby trzymanie się monochromatyczności, bo da to lepszy efekt i będzie dobrze współgrało z całym wyposażeniem.

Pożądany akcent w ekskluzywnym wnętrzu

Akcentowanie w projektowaniu wnętrz luksusowych pozwala na wydobycie głębi i nadania pomieszczeniu indywidualnego charakteru. Jest to też prosty trik na uzyskanie niezwykłego, stylizacyjnego efektu. Najczęściej robi się to na dwa sposoby:
• akcentuje się kolor ścian, np. maluje się jedną ze ścian na inny kolor, dzięki czemu przełamiemy monotonię i uwypuklimy pomieszczenie,
• stawia się na wyraziste wyposażenie i dodatki – np. stylowy mebel, kolorowe poduszki, odważny dywan itp. Odpowiednio dobrane meble i dodatki sprawiają, że surowa przestrzeń napiera jakości.

Przy akcentowaniu dodatki warto pamiętać o rytmie, a mianowicie aranżujmy je za pomocą powtarzalnych i odpowiednio skomponowanych wzorów oraz barw, bo to one decydują o tym, w jaki sposób „porusza się” pomieszczenie.

Projektowanie ekskluzywnych wnętrz – inspiruj się

Decydując się na samodzielną aranżację wnętrz szukajmy ciekawych inspiracji, czytajmy co jest obecnie modne, wchodźmy do sklepów z wyposażeniem wnętrz. Nie kopiujmy cudzych pomysłów i nie urządzajmy swojego domu tak, jak jest na zdjęciu w internecie. Każda przestrzeń jest inna i powinna mieć użytkowy, no i przede wszystkim indywidualny charakter. Jeśli zadanie to wydaje się być dla nas zbyt trudne lub jeśli chcemy niespodziewanego efektu wow, wówczas może nam pomóc projektant wnętrz, który wsłucha się w nasze potrzeby i z pewnością zaprojektuje luksusowe oraz ekskluzywne wnętrze w naszym stylu.