Planujesz zakup samochodu na kredyt? Sprawdź, jak obliczyć koszty

Możliwość zakupu samochodu na kredyt jest opcją powszechnie dostępną – w zasadzie każdy bank ma taki produkt w swojej ofercie. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, oszacuj koszty. Dzięki temu sprawdzisz, czy budżet faktycznie jest w stanie przyjąć jeszcze jedną płatność i dowiesz się, gdzie skorzystasz z przystępnego finansowania.

Kredyt samochodowy to jeden z najlepszych sposobów na spełnienie marzeń o nowym pojeździe – prosto z salonu. Taka forma finansowania wcale nie musi być sporym wydatkiem – szczególnie, jeśli odpowiednio wcześnie oszacujesz koszty. Pomoże w tym kalkulator kredytu samochodowego.

Kalkulator kredytu samochodowego – jak działa?

Kalkulator kredytu samochodowego to proste w obsłudze narzędzie, które daje dostęp do cennych informacji. W kilka chwil możesz dowiedzieć się, ile orientacyjnie wyniesie miesięczna rata zobowiązania i jaki będzie całkowity koszt do spłaty.

Najprostsze kalkulatory działają w następujący sposób:

  • wpisujesz kwotę kredytu
  • ustalasz okres spłaty
  • wpisujesz konkretne oprocentowanie.

W odpowiedzi zwrotnej otrzymujesz informacje na temat: wysokości raty oraz całkowitych kosztów do spłaty.

Nowoczesny kalkulator kredytu samochodowego idzie o krok dalej. To Ty wskazujesz, jak dużą ratę chcesz płacić, jaki zamierzasz wnieść wkład własny i jaki okres finansowania Cię interesuje. W zamian otrzymujesz informacje na temat konkretnych modeli pojazdów, które możesz sfinansować.

Za przykład niech posłuży kalkulator Kredytu SMARTPLAN na nowe pojazdy dostępnego w ofercie Toyota Banku. Załóżmy, że chcesz płacić nie więcej niż 1800 zł miesięcznie. Okres finansowania to 4 lata, w wkład własny może wynieść 10% wartości pojazdu. Zgodnie ze wskazaniami kalkulatora, możesz wybierać pomiędzy takimi modelami jak np. Nowy Yaris (od 846 zł miesięcznie), Nowa Toyota C-HR (od 1362 zł miesięcznie), Corolla Sedan TS Kombi (od 1133 zł miesięcznie). Przykładowe raty na dzień 28-07-2020. W każdej chwili możesz zmienić kryteria, a narzędzie zaprezentuje kolejne wyniki.

Niska rata to nie wszystko…

Chociaż wysokość miesięcznej raty ma znaczenie, wybór kredytu samochodowego nie może ograniczać się o porównania jedynie tego aspektu. Warto wziąć pod uwagę między innymi takie kwestie jak:

  • RRSO – rzeczywista roczna stopa oprocentowania informuje o całkowitych kosztach zobowiązania (odsetkach i kosztach pozaodsetkowych),
  • okres finansowania – im dłuższym, tym niższą ratę można uzyskać,
  • minimalny wkład własny – im niższy, tym mniej pieniędzy potrzebujesz na start.

Ciekawym rozwiązaniem na tle propozycji kredytowych jest wspomniany wyżej Kredyt SMARTPLAN na nowe pojazdy. Finansowanie zapewnia nawet o 40% niższą ratę w porównaniu do standardowej oferty, atrakcyjne oprocentowanie (od 4,99%)*, możliwość wymiany pojazdu na nowy bez konieczności dodatkowych środków. Atutem są też przewidywalne koszty.

Banki oferują wiele atrakcyjnych produktów kredytowych pozwalających na sfinansowanie zakupu samochodu. Zamiast więc decydować się na przypadkowe rozwiązanie, porównaj oferty przy wykorzystaniu kalkulatora kredytu samochodowego.

*Reprezentatywny przykład dla Kredytu SMARTPLAN na zakup nowego samochodu w cenie 77008,03 zł, wpłata własna 29611,48 zł, czas obowiązywania umowy 48 miesięcy: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 7,86 %, całkowita kwota kredytu (bez kredytowych kosztów) 47396,55 zł, całkowita kwota do zapłaty 57513,73 zł, oprocentowanie stałe 5,49 %, całkowity koszt kredytu 10117,18 (w tym prowizja 5,38 % (2549,93 zł) odsetki 7567,25 zł), 47 miesięcznych rat równych w wysokości 842,20 zł i ostatnią 48 ratą w wysokości 17930,33 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 2020-07-22 na reprezentatywnym przykładzie. Wymóg zawarcia dodatkowej umowy ubezpieczenia autocasco (AC) i z tytułu kradzieży (KR) dla kredytowanego samochodu, której kosztu nie da się przewidzieć – koszt niewliczony do RRSO.