Planujesz zakup oczyszczacza powietrza? Sprawdź co musisz wiedzieć

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które na rynku jest od lat. Jednak mimo to nadal wiele osób nie do końca jest świadomych tego, na jakich zasadach on działa i jakie korzyści wynikają z jego posiadania. Jeśli natomiast chcesz zainwestować w to urządzenie, musisz poznać kilka podstawowych faktów na jego temat.

Czym jest oczyszczacz powietrza?

Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie: czym jest oczyszczacz powietrza? Taki oczyszczacz to nic innego, jak urządzenie filtrujące powietrze. Można korzystać z niego we własnym domu czy też mieszkaniu. Takie oczyszczacze są także na coraz większą skalę wykorzystywane w przedszkolach, szkołach, a nawet i miejscach pracy. Zatem krótko odpowiadając na pytanie co to jest oczyszczacz powietrza można rzec, że to urządzenie generujące dla ciebie oczyszczone i zdrowsze powietrze, w warunkach zamkniętych.

Jak działa oczyszcza powietrza?

Działanie oczyszczacza powietrza jest bardzo proste. Urządzenie niejako zasysa powietrze i je przefiltrowuje. Pozbywa się wszelkich zanieczyszczeń i następnie „oddaje” czyste powietrze do pomieszczenia. Możesz się jednak zastanawiać, jakie konkretnie zanieczyszczenia są usuwane. Tutaj kwestia jest skomplikowana, ponieważ każdy oczyszczacz powietrza ma nieco inne funkcje. Na to jakich zanieczyszczeń się on pozbywa, ma wpływ wmontowany w niego filtr. Dlatego nim zdecydujesz się na wybór konkretnego urządzenia, poczytaj więcej na temat tego jak działa oczyszczacz powietrza, który zamierzasz kupić. Przy wyborze kieruj się funkcjami i możliwościami danego urządzenia, a nie jego ceną. Oczyszczacz jest bowiem inwestycją na lata.

Jakie korzyści daje oczyszcza powietrza w domu?

Oczyszczacze dedykowane do korzystania z nich w domu, zazwyczaj pomagają ci usuwać z powietrza pyły zawieszone. Te z wbudowanym filtrem węglowym, mogą także zatrzymywać lotne związki organiczne, czyli przykładowo zapachy. Choć mogą być one miłe dla twojego nosa, nie zawsze są bezpieczne dla zdrowia.

Korzystanie z takiego produktu daje ogromne korzyści dla alergików. Wszystkie pyły, które znajdują się w powietrzu, są bowiem skutecznie usuwane, czyli przykładowo kurz. Wiele osób boryka się natomiast z alergią na kurz i musi zachowywać sterylne warunki w swoim najbliższym otoczeniu. Korzystanie z oczyszczacza, pomoże ci skutecznie pozbyć się wszelkich niepożądanych pyłów. Niesie to za sobą także korzyści dla niemowląt, które są szczególnie podatne na zanieczyszczenia powietrza. Mogą one bardzo źle wpływać na ich stan zdrowia, a organizm takiego małego dziecka ma znacznie mniej siły do walki z różnymi zagrożeniami. Poza tym zakup oczyszczacza, to twoja własna prywatna walka ze smogiem. Każdego dnia otwierasz bowiem okna, próbując nieco przewietrzyć powietrze w domu. Jest to całkowicie zrozumiałe. Przy okazji jednak wpuszczasz ogromną ilość różnego rodzaju zanieczyszczeń, które następnie wdychasz wraz z powietrzem.

Na rynku do wyboru masz dwa typy oczyszczaczy. Oczyszczacze z mechanicznymi filtrami oraz wodne. Te z mechanicznym filtrem, gwarantują ci oczyszczone i znacznie zdrowsze powietrze w domu. Natomiast wodne sprawiają, że powietrze jest dodatkowo nawilżane. Takie oczyszczacze szczególnie dobrze sprawdzają się w okresie zimowym, gdy powietrze jest suche, przez co podrażnia dość mocno gardło oraz śluzówkę nosa.

Inwestując w oczyszczacz nie możesz zapomnieć o dostosowaniu jego rozmiaru i funkcji, do potencjalnej powierzchni. Najtańsze oczyszczacze nie są bowiem w stanie dobrze oczyścić powietrza w dużym domu czy też większym mieszkaniu. Przed zakupem zweryfikuj, czy dany oczyszczać poradzi sobie z powietrzem w całym twoim domu.

Choć oczyszczacz jest zakupem na lata, nie możesz zapominać o regularnym wymienianiu filtrów. Gromadzące się na nich zabrudzenia, bardzo szybko tworzą grubą powłokę. Jeśli zaniedbasz higienę swojego urządzenia, po pewnym czasie nie będzie ono już spełniało nawet swojej podstawowej funkcji.

Dobrym rozwiązaniem do domu jest zainwestowanie w oczyszczacz przenośny, który można przenosić z miejsca na miejsce. To gwarantuje zawsze oczyszczone powietrze w miejscu, w którym aktualnie się znajdujesz.