Plafon w łazience małej i dużej – zalety tego typu oświetlenia

Dzisiejsze plafony znacznie odbiegają od tych, jakie były nam dawniej znane. Mamy na myśli jednak pozytywny aspekt modyfikacji, którą przeszły przez ostatnie lata użytkowania. Korzystamy obecnie z oświetlenia, które jest dekoracyjne, nadające się do wpisania w dowolny klimat wnętrza, a przy tym wciąż funkcjonalne. Jakie zalety niesie ze sobą zastosowanie plafonów w łazienkach małych i dużych?

Mały może więcej!

Łazienki w blokach zwykle nie mają dostępu do okna, więc światło naturalne całkowicie zastępuje sztuczne oświetlenie. To zaś sprawia, że do urządzenia i aranżowania tego wnętrza, trzeba przyłożyć szczególną uwagę. Druga kwestia tyczy się małego metrażu. W tym pomieszczeniu nie da się zrezygnować z umywalki, wanny lub prysznica, a nierzadko również to jedyna przestrzeń będąca w stanie zmieścić pralkę. Jak to wszystko zorganizować, aby było wygodnie?

Metrów nie jesteśmy w stanie dorobić, za to możemy zmienić tę przestrzeń w taki sposób, aby cała łazienka wydawała się bardziej przestronna, a co za tym idzie, również komfortowa w codziennym użytkowaniu. Przyda nam się do tego oświetlenie w postaci plafonów, na przykład wybrane spośród propozycji Azzardo.

Plafony są niemalże płaskie, ewentualnie niewiele odstają od powierzchni sufitu. To zaś sprawia, że nie zabierają zbędnie i tak już ograniczonej przestrzeni. Geometryczne kształty pozwalają zaś na równomierne rozpraszanie światła. Ten sam typ oświetlenia może przejmować na siebie rolę kinkietów, dlatego odpowiednio dobrane plafony, będą uzupełnieniem sztucznego światła stosowanego w strefie umywalkowej.

Weźmy pod uwagę również to, że ta rozmiarami skromna konstrukcja, znajdować się będzie z dala od źródła wody, co sprawi, że zmniejszy się ryzyko narażenia na zachlapania wodą. Choć wybierając oświetlenie i instalując elektrykę w łazience, dbamy o dobór produktów o wysokim stopniu IP (ochrona przed zachlapaniami, podwyższoną wilgotnością oraz dostępem ciał stałych), to ta kwestia również wpływa pozytywnie na uczynienie łazienki jeszcze bezpieczniejszą.

Ciekawa estetyka w pokojach kąpielowych

Duże łazienki, które stają się domowymi SPA, a przynajmniej obszernymi pokojami kąpielowymi, nie muszą stronić od oświetlenia wiszącego. Ba!, tutaj nawet lampy typu glamour, w tym kryształowe żyrandole, potrafią dodać wyrafinowania i luksusu. Jeśli jednak szukamy czegoś mniej standardowego, wciąż praktycznego i należycie oświetlającego łazienkę, plafony spełnią nasze oczekiwania.

Zamiast wybierać całkowicie płaskie lampy, geometryczne, które w eleganckich i gustownych pokojach kąpielowych zaczynają ginąć w natłoku aranżacyjnym, możemy postawić na najmodniejsze konstrukcje tego sezonu. Wśród nich są właśnie propozycje glamour, do tego kule i okręgi. Postawmy zatem na plafon, którego LED-owy okręg wygląda niczym płynąca fala, a całość została zawieszona na krótkich i cienkich przewodach. Będzie i funkcjonalnie, i dekoracyjnie!

Czy w małej, czy w dużej łazience – plafony są na tyle uniwersalne w swoim wydaniu (w żadnym wypadku nie oznacza to nudy i banalności!), że ich wkomponowanie w tę wyjątkową i charakterystyczną przestrzeń, przynosi pożądane efekty aranżacyjne.