Pizza niejedno ma imię – ciekawostki i najdziwniejsze smaki

Pizza – chyba jedno z najbardziej nam znanych dań. „Potrawa”, która gości na całym świecie, a jej historia jest już naprawdę długa. Pizza przeszła sporo modyfikacji od początku swojego istnienia, a dziś możemy znaleźć tak wiele jej odmian, że zadowolić najbardziej wymagających nie stanowi żadnego problemu. Są jednak takie pizze, które zaskakują, chociażby rodzajem składników. Są również informacje, o których atrakcyjności decyduje to, że potrafią wprawić w osłupienie. Czego jeszcze nie wiedzieliśmy o lubianej pizzy?

Rekordy z pizzą w roli głównej

Gdyby pizza zniknęła z menu wielu restauracji, barów i okolicznych lokali gastronomicznych, pewnie równie wielu klientów poczułoby się zawiedzionych. To danie, któremu zawdzięczamy wyjątkowe smaki, bo na bazie przypominającej placek chlebowy, można umieścić niemalże dowolne składniki. Tradycjonaliści jednak nie muszą się martwić. W gąszczu coraz bardziej fantazyjnych i niecodziennych pizz, swoje miejsce wciąż znajduje pizza Warszawa z ofertą https://www.dominospizza.pl/. A co dla miłośników wyzwań kulinarnych?

Wycieczka do Nowego Jorku powinna zakończyć się wizytą w restauracji Nino’s Bellissima, gdzie na kawałku pizzy bądź nawet całej, mogą zagościć dowolne dodatki. Co w tym wyjątkowego? Otóż za jeden kawałek takiej pizzy trzeba zapłacić 125 dolarów, a za całą „jedyne” 1000 dolarów. Wynika to z rodzaju dodatków możliwych do wyboru, bowiem na tej wyszukanej pizzy może zagościć nawet 6 rodzajów kawioru.

Najdroższa pizza świata kosztowała 9000 złotych, a na placku znalazło się między innymi złoto, choć i inne produkty, które na rynku są niemalże niedostępne. W Kanadzie zaś swego czasu znaleźli coś dla siebie smakosze owoców morza, choć tam włoski specjał z homarami, tygrysimi krewetkami, wędzonym łososiem i czarnym dorszem z Alaski, kosztował 450 dolarów. Ta propozycja przebiła ofertę Gordona Ramsaya, którego kawałek pizzy między innymi z truflami, kosztował 178 dolarów. Poszukiwacze pizzy w wydaniu exclusive, którzy mogą pozwolić sobie na taki wydatek, zapewne będą usatysfakcjonowani.

Do pizzy chętnie wybieramy coś kofeinowego, i nie mamy na myśli kawy, lecz popularną colę. A gdyby tak pizzę popijać piwem… o smaku pizzy? W stanie Illinois, małżeństwo Tom i Athen Seefurth, opracowało browar Mamma Mia, dokładnie w 2006 roku. W piwie tym wyczuwalne stają się smaki pomidorów, czosnku i oregano.

Spośród niecodziennych rekordów związanych z pizzą warto wymienić tę największą, jaka powstała w RPA, za sprawą hipermarketu Pick 'n’ Pay w 1990 roku. 500 kg mąki, 800 kg sera, 900 kg pasty pomidorowej (choć wedle różnych źródeł ilość składników różni się) zużyto, by przyrządzić pizzę o średnicy 37,4 metra.

Ciekawostki mniej lub bardziej znane

We Włoszech roi się od pizzerii, jednak ci, którzy pragną spróbować swoich sił w tym biznesie, muszą posiadać odpowiednie wykształcenie, mieć przebyte konkretne kursy techniczne, a na to składa się jeszcze szereg formalności. W Polsce do otwarcia pizzerii wystarcza jedynie kapitał.

Warto wiedzieć, że najbardziej zagorzali miłośnicy pizzy uważają za obrazę jedzenie jej sztućcami. Kawałki pizzy najlepiej zatem lekko zwinąć i jeść trzymając delikatnie w serwetce.

Tłusty Czwartek to upragniony dzień dla smakoszy pączków czy faworków. „Pizzożercy” także mają swój dzień, a dokładnie Międzynarodowy Dzień Pizzy, który przypada na 9. lutego. W tym dniu możemy pokusić się o pizzę z ulubionymi składnikami lub tę typowo neapolitańską, której przepis od 2009 roku podlega ochronie Komisji Europejskiej. Każdy znajdzie smak dla siebie, w dowolnym miejscu, jak pizza Praga Południe, bądź inne rejony Warszawy, ale i każdego miasta wojewódzkiego, jak i niemałej liczby okolicznych, mniejszych miejscowości.

Wyjątkowe czy przesadzone składniki?

Pizze świata to także te składniki, które mogą wywoływać skrajnie odmienne emocji. Co bowiem powiedzieć na propozycję wprost z Finlandii, gdzie na chlebowym placku gości renifer, brzoskwinie i niebieski ser? Ci zaś, którzy nie potrafią obejść się bez słodkości, powinni jako cel podróży obrać Szkocję, bo to właśnie tam spróbują pizzy z czekoladą i piankami.

W Kanadzie może nas zaskoczyć pizza z masłem orzechowym, a w Brazylii z groszkiem, marchewką i rodzynkami. Włochy zaś to nie tylko tradycyjna pizza neapolitańska, ale i łącząca w sobie smak gruszki oraz gorgonzoli.

Mięso mielone, mięso końskie, kokos, karczochy, czerwony śledź, bekon i słodka sernikowa masa. Takich nawet nie fantazyjnych, a wyjątkowo ekstrawaganckich propozycji, znajdujemy niemało w dowolnym zakątku świata. Może czas, by zamiast wyprawy szlakiem Zamków Krzyżackich czy Orlich Gniazd, urządzić sobie wakacje szlakiem najbardziej oryginalnych dodatków do pizzy?