Opryszczka na ustach – przyczyny, objawy, leczenie i powikłania. Czy można się nią zarazić?

Opryszczka na ustach jest zakaźną zmianą mającą postać pęcherzy wypełnionych płynem surowiczym. Jej przyczyną jest wirus opryszczki, nazywany inaczej HSV-1. Objawami towarzyszącymi opryszczce na ustach są: ból, pieczenie i swędzenie.

Wirus opryszczki jest patogenem odpowiedzialnym za wywoływanie bolesnych ran lokalizujących się na ustach, języku, dziąsłach i wewnętrznej stronie policzków. Głównymi objawami świadczącymi o zakażeniu są pęcherze w obrębie jamy ustnej.

Opryszczka wargowa – czym jest?

Opryszczka wargowa jest nie tylko problemem estetycznym, ale również zdrowotnym, dlatego nie należy jej lekceważyć. Przyczyną powstawania tej zmiany na ustach jest wirus opryszczki – HSV-1 (Herpes simplex virus). Opryszczka jest chorobą zakaźną. Wirus HSV może przenosić się przez kontakt bezpośredni z osobą chorą lub pośredni, czyli np. przez picie z jednej butelki lub kubka, spożywanie pokarmów tymi samymi sztućcami. Zakażenie opryszczką może mieć charakter pierwotny – występujący po raz pierwszy oraz nawracający. Wirus odpowiedzialny za powstawanie opryszczki wargowej może ponownie uaktywnić się na skutek działania różnych czynników, np. stresogennych czy infekcyjnych.

Opryszczka – jak się objawia?

Opryszczka wargowa jest potocznie nazywana “zimnem na ustach”. Pierwszym symptomem będącym początkiem nieestetycznego problemu jest napięcie, swędzenie i pieczenie nad górną wargą. Zwykle po 2-3 dniach od pojawienia się tych objawów na ustach rozwija się opryszczka. Początkowo na wardze występuje zaczerwienienie, które następnie zastępuje pojawiająca się grudka. Kolejnymi, typowymi już objawami opryszczki wargowej są pęcherze i owrzodzenia na ustach, wypełnione płynem surowiczym. Pęcherze na ustach w łatwy sposób pękają, a na ich miejscu pojawiają się małe i płytkie owrzodzenia (nadżerki) o szarej barwie i na czerwonym tle. Po kilku dniach zmiany te zasychają i przekształcają się w strupki. Pękanie pęcherzy prowadzi do wydostania się z nich płynu surowiczego, a w efekcie do rozsiewania wirusa opryszczki. Objawami towarzyszącymi opryszczce na ustach i poprzedzającymi powstanie owrzodzeń są również: ból, pieczenie, swędzenie, świąd oraz uczucie mrowienia w okolicy zmiany. Symptomy charakterystyczne dla opryszczki wargowej mogą utrzymywać się nawet do 2-3 tygodni.

Opryszczka na ustach – jak leczyć?

Opryszczka na ustach ma charakter łagodny i nawracający, jednak nie zastosowanie odpowiedniego leczenia może doprowadzić do powikłań zdrowotnych. Należą do nich m.in.: zapalenie opon mózgowych oraz zapalenie spojówki i rogówki. Do powikłań dochodzi wskutek rozprzestrzeniania się infekcji na inne narządy poprzez dotykanie zmienionych chorobowo miejsc i przenoszenie treści surowiczej w inne okolice ciała. Podstawowym celem leczenia jest eliminowanie objawów opryszczki oraz zapobieganie jej nawrotom. Opryszczka wargowa ma podłoże wirusowe, dlatego nie ma możliwości leczenia przyczynowego. Zwalczanie infekcji polega na stosowaniu preparatów przeciwwirusowych, które redukują objawy i zwalczają ból towarzyszący pęcherzom i owrzodzeniom. Jednym z leków stosowanych w leczeniu opryszczki na ustach jest acyklowir, który najskuteczniej działa w początkowym etapie choroby. Na zmiany opryszczkowe można stosować również zimne kompresy i solanki.