Odleżyny w jamie ustnej – przyczyny i objawy

Odleżyny w jamie ustnej są z pozoru niegroźne, mogą jednak powodować znaczny ból oraz dyskomfort. Warto poznać przyczyny i objawy odleżyn jamy ustnej, a także sposoby na to, by skutecznie zapobiegać ich występowaniu.

Objawy odleżyn jamy ustnej

Odleżyny w jamie ustnej, określane też jako owrzodzenia odleżynowe, to zmiany pojawiające się w obrębie śluzówki jamy ustnej. Zazwyczaj mają postać czerwonych lub biało-żółtych plamek, dookoła których można zauważyć zaczerwienienia oznaczające stan zapalny. Zmiany te są miękkie, czasem lekko ciepłe w dotyku i stanowią ubytki w obrębie błony śluzowej. Ich wielkość może być różna, niektóre są tak małe, że trudno je zauważyć gołym okiem, inne zaś potrafią osiągać średnicę nawet kilku centymetrów. Niestety, odleżyny w jamie ustnej, niezależnie od wielkości, powodują dyskomfort i ból.

Przyczyny odleżyn jamy ustnej

Odleżyny w jamie ustnej powstają w wyniku mechanicznego podrażnienia śluzówki, prowadzącego do jej uszkodzenia. Dzieje się tak zwykle wtedy, kiedy mamy do czynienia ze źle dopasowaną lub nieprawidłowo użytkowaną protezą zębową. Problem ten dotyczy więc często osób w średnim wieku lub seniorów. Odleżyny w jamie ustnej mogą pojawić się jednak także u młodszych osób, w wyniku złego dopasowania lub użytkowania aparatu ortodontycznego. Ponadto warto wiedzieć, że odleżynom w jamie ustnej sprzyjają także inne czynniki, między innymi niewłaściwa higiena jamy ustnej, palenie papierosów oraz niedobór witamin i mikroelementów.

Jak zapobiegać odleżynom jamy ustnej?

Podstawą jest oczywiście bardzo dobre dopasowanie aparatu ortodontycznego lub protezy. Nie można też zapominać o zachowaniu higieny jamy ustnej. Jeśli jednak odleżyny w jamie ustnej już wystąpią, w skutecznej walce z nimi pomoże zastosowany miejscowo środek Dentosept A. Preparat na bazie ziół ma działanie znieczulające, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, odkażające i ściągające. Więcej informacji, w tym skład i instrukcję stosowania preparatu, można znaleźć pod linkiem: https://efektdentoseptu.pl/dentosept-a/. Stosując sprawdzony preparat na bazie ziół, można z łatwością sobie z nimi poradzić.

Artykuł sponsorowany