Nowoczesna aranżacja okna – jak ją wykonać?

Mówi się, że po wyglądzie wnętrza można poznać charakter człowieka. Jest w tym wiele prawdy. Pokój każdego z nas ma z pewnością indywidualny charakter wyznaczony określonymi detalami budującymi wnętrze. Mają na niego wpływ nie tylko kolory ale także zastosowane materiały. Duży nacisk na docelowe wrażenie ma aranżacja okna. Nie tylko dlatego, że ono niezwykle ważnym elementem pomieszczenia ale podświadomie rzuca się w oczy wywołując pewnego rodzaju wrażenie.

Jaka aranżacja do jakiego stylu

Aby całe pomieszczenie charakteryzował ład i porządek elementy wystroju muszą w konkretny sposób korespondować ze sobą. Nie oznacza to, że wybierając styl industrialny mamy każdy kupowany element wybierać w tym właśnie klimacie. Style mogą się przenikać jednak z pewną dozą ostrożności. Decydując się na wnętrze we wspomnianym wcześniej stylu postawmy na naturalne, ciężkie materiały z widoczną fakturą w ulubionych zdecydowanych kolorach. Będąc zwolennikiem stylu glamour warto postawić na elementy biało-czarne zawierające błyszczące dodatki w postaci cekinów, cyrkonii i innego rodzaju biżuteryjnych akcesoriów. Tkaniny preferowane w tym stylu są raczej gładkie i powinny ładnie opalizować. Niezwykle modnym i chętnie wybieranym stylem jest też styl prowansalski – tu klimatyczne wnętrze może przypominać nam wiejską chatę a okno ozdobione będzie kwiecistymi zasłonami, koronkami, różnego rodzaju kratami w miękkim i przytulnym wydaniu.

Zasłony, firanki czy rolety

Oto jest pytanie. Wybór aranżacji okiennych opiera się nie tylko o wygląd ale i funkcjonalność. I na tym etapie powinniśmy zadać sobie kilka pytań pozwalających określić jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla danego pomieszczenia. Jeśli nasz pokój zlokalizowany jest od strony północnej możemy szaleć i nie głowić się nad zbędną funkcjonalnością – słońce nie będzie przeszkadzało nam w tej sytuacji, gdyś od strony północnej nie ma go prawie wcale. Gorzej jest we wnętrzu położonym centralnie na południe. Mimo tego, że jest ono niezwykle pozytywne z racji dużej ekspozycji na światło to w letnie dni słońce zamiast cieszyć może nam doskwierać i tu warto oprócz standardowego zestawu zasłona i firanka pokusić się o roletę, żaluzję lub plisę. Okna wschodnie i zachodnie choć mniej wystawione na słońce dobrze kiedy w swojej funkcjonalności mają opcję regulacji nasłonecznienia. Nie trzeba tu koniecznie decydować się na przesłonę w klimacie rolet. Spokojnie wystarczą nam porządne zasłony wykonane z materiału, który nie przepuszcza promieni słonecznych. Jeśli nie wiemy, jaki materiał wybrać z pewnością dobrą radą posłużyć mogą specjaliści z ANWO – sklepu z dekoracjami okiennymi. Warto pamiętać też, że chronimy się każdego dnia nie tylko od słońca ale też od zuchwałych sąsiadów, którzy ze zlokalizowanego naprzeciwko domu czy bloku z ciekawością mogą zaglądać nam przez okna.

Okno pełni niezwykle ważną funkcję w każdym pomieszczeniu. Powinno być nie tylko jego dekoracją ale też funkcjonalnym elementem regulującym nasłonecznienie i nastrój dostosowany do humoru domownika. Jeśli nie chcemy wybierać gotowych, pospolitych rozwiązań, warto zamówić szycie firan i zasłoń z profesjonalnie wybranych materiałów dobranych idealnie do indywidualnego wnętrza.