Niezbędne narzędzia do obróbki drewna

Praca stolarza jest czasochłonna i nierzadko bardzo żmudna. Wymaga ogromnego skupienia i precyzji. Na szczęście obecnie na rynku dostępnych jest wiele pomocy w postaci profesjonalnych narzędzi do obróbki drewna. Rozpoczynając swoją przygodę ze stolarstwem warto zaopatrzyć się w odpowiedni zestaw, który w znacznym stopniu ułatwi i umili pracę.

Piły używane w stolarstwie

Piła do drewna to najbardziej uniwersalny i absolutnie obowiązkowy sprzęt stolarski. W profesjonalnych sklepach znajduje się ogromny wybór kształtów i wielkości, tak aby każdy majsterkowicz znalazł sprzęt najbardziej odpowiadający jego potrzebom. Pożyteczne może okazać się zaopatrzenie w co najmniej dwa różne modele tego typu pił. Podstawowy podział pił do drewna obejmuje piły jednouchwytowe oraz piły ramowe.

Piły jednouchwytowe dzielą się na:

  • płatnice – służy do poprzecznego przecinania belek i desek, cechuje się stosunkowo dużą wszechstronnością, ma średniej wielkości zęby
  • otwornica – dzięki spiczastemu brzeszczotowi umożliwia wycinanie otworów lub łuków. Jej użycie wymaga nieco wprawy, ale specjalista potrafi wyciąć nią naprawdę skomplikowane kształty.
  • grzbietnica – najbardziej precyzyjna i delikatna, służy do pracy z niewielkimi elementami, takimi jak listewki czy wałki.

Piła ramowa jest stabilniejsza niż piła jednouchwytowa, dlatego dla początkujących może być łatwiejsza w użyciu. Wyróżnia się jej dwa podstawowe rodzaje:

  • piła ramówka – służy do pracy z dużym materiałem, takim jak grube belki i deski. Wyposażona jest w duże zęby oraz napinacz gwarantujący prawidłowe naciągnięcie brzeszczotu. Usztywnia to całą konstrukcję i uniemożliwia przesunięcie się piły w trakcie cięcia.
  • piła włośnica – w przeciwieństwie do wyżej wymienionej ramówki służy do wycinania precyzyjnych elementów. Ma wąski brzeszczot i malutkie zęby, co umożliwia tworzenie różnych kształtów.

Sprzęty precyzyjne i wykończeniowe

Do obowiązkowego wyposażenia każdego zakładu stolarskiego należy papier ścierny. Cechuje się one zróżnicowaną gradacją, przez co sprawdza się przy różnego rodzaju zadaniach. Informacja o wielkości grudek znajduje się zazwyczaj na odwrocie płatu papieru ściernego. Służy on do szlifowania i wykańczania prac stolarskich.

Do precyzyjnych prac potrzebne jest również dłuto. Umożliwia ono wycinanie niewielkich kawałków drewna nawet z najtrudniej dostępnych miejsc. Służy do tworzenia otworów, wypustów i wgłębień, w których osadza się inne elementy. Jest to również podstawowe narzędzie rzeźbiarskie. Stosunkowo podobnym wyposażeniem jest pilnik do drewna. Posiada od duże ząbki umożliwiające pracę na miękkim materiale. Jego zastosowanie jest bardzo wszechstronne ze względu na duże zróżnicowanie kształtów i wielkości danych modeli.

Nieco bardziej specjalistycznym, ale również niezbędnym urządzeniem jest przyrżnia stolarska. Umożliwia ona wykonywanie precyzyjnych cięć pod kątem. Jest niezbędna przy wszystkich pracach remontowych w domu, gdyż sprawdza się między innymi do wykańczania listewek przypodłogowych. Zakres jej cięć waha się od 45 do 90 stopni.

Poradę o narzędziach do obróbki drewna dostarczył Tooles.pl – sklep z narzędziami online.