Najpiękniejsze krzaki ozdobne w polskich ogrodach – czy masz je w ogrodzie?

Krzewy rosnące w przydomowym ogrodzie mogę pełnić różne funkcje nie tylko estetyczne, ale również praktyczne. Odpowiednio posadzone pozwalają na uzyskanie efektu wielopiętrowości w aranżacji ogródka. Z krzewów ozdobnych można bowiem stworzyć żywopłot, kompozycję krzewiastą lub dekorację oczka wodnego. W tym artykule podpowiadamy, jakie są najpiękniejsze krzewy ozdobne oraz jak je dopasować do miejsca w ogrodzie.

Krzewy do ogrodu – na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru?

Kluczowym kryterium, które powinniśmy wziąć pod uwagę jest stanowisko do uprawy roślin ozdobnych. Warto pamiętać, że każda roślina ma inne wymagania – jedne preferują słoneczne stanowiska i przepuszczalne podłoże, podczas gdy inne lubią półcieniste miejsca  i próchniczą glebę. Projekt ogrodu na otwartej przestrzeni zazwyczaj nie jest korzystne dla większości krzaczków ozdobnych, gdyż wiele dekoracyjnych roślin dobrze czuje się w zacisznych, cieplejszych miejscach.

Istotne jest również podłoże, które oprócz zmiennej struktury może mieć różną zasobność w składniki pokarmowe, odczyn pH i ilość próchnicy. Niektóre krzewy ozdobne lubią kwaśną glebę (azalia, różanecznik), inne preferują natomiast zasadowe podłoże. Niemniej jednak większość z nich dobrze poradzi sobie na podłożu o odczynie obojętnym. Najlepiej jest wybrać rośliny dekoracyjne, które mają podobne wymagania do tych panujących w naszym ogrodzie. Możliwe jest również dostosowanie ogrodu do potrzeb gatunku krzewu ozdobnego.

Nie bez znaczenia pozostaje też siła wzrostu, czyli rozmiary, które osiągnie krzew ozdobny w fazie dojrzałości i czas rozwoju rośliny. Podczas aranżacji ogrodu trzeba myśleć długoterminowo. Dekoracyjność krzaczków ozdobnych musi odpowiadać stylistyce ogrodu i tworzyć spójną całość. Ważne jest, aby w ogrodzie znalazły się różnego rodzaju krzewy charakterystyczne dla danej pory roku oraz te, które będziemy mogli podziwiać przez cały rok. O atrakcyjności danego krzewu decydują jego liście, kwiaty, owoce, jak również pokrój, struktura i barwa.

Krzewy dekoracyjne na wiosnę

W okresie wiosennym królują nie tylko drzewa i rośliny cebulkowe, ale też kolorystyczne krzewy ozdobne, które pozwolą nam intensywniej cieszyć się z wiosennego przebudzenia. Największą popularnością cieszy się m.in. zimozielony różanecznik preferujący kwaśne podłoże i pachnąca azalia, której kobierce w czasie kwitnienia przybierają różne odcienie czerwieni, fioletu, różu i bieli. Obok takiego krzewu nikt nie przejdzie obojętnie! Duże, dekoracyjne kwiaty mają natomiast krzewiaste magnolie. Jeśli zależy Ci na krzewie ozdobnym o niewielkich wymaganiach, najlepszym wyborem będzie forsycja – jej złocistożółte kwiaty będą cieszyły oko domowników i gości na przełomie marca i kwietnia.

Krzaki ozdobne na lato

Ciekawym akcentem w ogrodzie letnim będą z pewnością róże (pnące, dzikie, miniaturowe, wielokwiatowe), które kwitną w czerwcu. Z powodzeniem można je uprawiać też na tarasie lub balkonie. W lecie warto również posadzić barwne hortensje, których kwiaty przybierają różne kolory, od białego po niebieski. Wybierając trzy podstawowe gatunki, czyli hortensje drzewkowate, bukietowe i ogrodowe, uda nam się stworzyć barwną ozdobę ogrodu od czerwca do września.

Inną propozycją mogą być pięciorniki krzewiaste. Nie mają zbyt wielu wymagań i są w stanie maksymalnie osiągnąć około metra wysokości. Barwa kwiatów jest uzależniona od wybranego gatunku krzewu ozdobnego. Odmiana Accotswood charakteryzuje się białymi kwiatami, Pink Queen różowymi, a Sommerflor – żółtymi. Tego typu krzaki ozdobne dobrze sprawdzą się jako niewielki żywopłot lub na rabatach.

Krzewy do ogrodu na jesień

W okresie jesiennym nie brakuje krzewów ozdobnych o sezonowym ulistnieniu. W tym czasie kwitnie tylko nieznaczna ilość krzewów, w zamian jednak możemy liczyć na barwne owoce, którymi wyróżnia się wiele kwiatów dekoracyjnych. Do takich roślin zaliczają się m.in. dzikie róże, głóg, trzmielina europejska i rokitnik. Piękne ubarwienie przybierają również krzaki ozdobne takie, jak klina, aronia, dereń czy berbesa.

Jakie rośliny ozdobne na zimę?

Zima w przydomowym ogrodzie wcale nie musi kojarzyć się z pustymi rabatami i brakiem kolorów. Obecnie dostępnych jest wiele krzewów ozdobnych, dzięki którym nasz ogród może zachwycać barwami także w okresie zimowym. Podczas aranżacji ogrodu możemy wykorzystać krzewy iglaste, które doskonale przełamią monotonię w ogrodzie zimowym. Dobrze sprawdzą się też krzewy dekoracyjne o zimozielonym ulistnieniu. Jeśli zależy Ci na krzaczkach ozdobnych, które będą cieszyły oko przez cały rok, wybierz kwiaty takie, jak różanecznik i mahonia pospolita.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także te artykuły o krzewach ozdobnych.