Najlepsze zabawki wpływające na rozwój dziecka – co wybrać?

Zabawki dla dziecka powinny być wykonane z bezpiecznych materiałów. Należy pamiętać, że poprzez zabawę dziecko rozwija się, ale też uczy oraz bawi. Tak jak każdy dorosły człowiek odbiera świat poprzez zmysły. W tym przypadku chodzi nie tylko o wzrok, dotyk czy słuch, ale również o zmysł równowagi czy kinestezji. Dlatego też wybór zabawek ma tak ogromne znaczenie. W dzisiejszym wpisie podpowiemy Wam, jakie zabawki wpływają na rozwój dziecka i co warto wybrać.

O integracji sensorycznej zdań kilka

Integracja sensoryczna to organizacja bodźców sensorycznych, receptory zmysłów odbierają wiele informacji i przekazują je do mózgu, gdzie są one rozpoznane, następnie segregowane i zintegrowane. Mózg uczy się reagować na określone bodźce i zapamiętuje owe reakcje. A to wszystko wpływa na reakcje adaptacyjne, dopasowanie reakcji ruchowej czy myślowej. Jednym słowem to rozwój. Dlatego trzeba dla dziecka wybierać zabawki sensoryczne. Różnią się one wzorami, kształtami. Ich celem jest dotarcie do jak największej liczby bodźców. Tutaj pamiętajcie, że zabawki sensoryczne powinny służyć dziecku do ok. 7 roku życia, gdyż do tego czasu trwa trenowanie i kształtowanie integracji sensorycznej. Jakie więc zabawki sensoryczne wybierać? Muszą być one dostosowane do wieku dziecka. To oznacza, że nie można dla niemowląt wybierać zbyt zaawansowanych zabawek, które będą bardzo głośne i świecące. W tym przypadku reakcją maluchów może być strach i płacz. Gdy dziecko jest już starsze można wybierać te z kontrastową kolorystyką, różnymi fakturami czy w różnych kształtach. Zabawki logiczne czy klocki także są niezbędne. Ale co jeszcze wybrać?

Namioty tipi – dlaczego warto je wybierać?

Namioty tipi cieszą się popularnością. Wbrew pozorom nie są tylko i wyłącznie gadżetem i ozdobą wnętrza. Są czymś więcej. Mogą być azylem. Zatem dziecko może w takim namiocie się schować i bawić swoimi ulubionymi zabawkami, wymyślając przy tym historie. Tipi to także świetna kryjówka podczas rodzinnych zabaw w chowanego. To także miejsce wyciszenia, gdzie dziecko może uciąć sobie drzemkę. Namioty tipi dostępne są w wielu różnych wzorach i kolorach. Możecie wybrać takie z dekoracyjnymi pomponami, czy frędzlami, a nawet wyposażone w rolety. Do namiotu warto dobrać jeszcze poduszkę, a także matę izolującą, która chroni przed zimnem. Jednocześnie dzięki temu dziecko może spokojnie się w nim zdrzemnąć po intensywnych zabawach.

Basen z kulkami – najlepsza zabawka dla dużych i małych dzieci

Wszystkie dzieci uwielbiają baseny z kulkami. Można pokusić się nawet o wybór bardzo dużego z wysoką, miękką siatką. Takie modele można wszak spotkać w strefach zabaw dla dzieci. Niemniej jednak gdy nie dysponuje się ogromną przestrzenią, sprawdzi się mniejszy basen okrągły, prostokątny, czy też narożny. Na pewno może być wykonany z miękkiego materiału wypełnionego gąbką. Same piłeczki są wykonane najczęściej z tworzywa sztucznego, ale można również wybrać takie z miękkiego materiału. Dzieci uwielbiają wyrzucać piłeczki z basenu, nurkować w nim i chować swoje maskotki i inne zabawki. Basen z kulkami pomaga również w opanowaniu rzucania i chwytania, a także w nauce kolorów. To jedna z tych zabawek, która podoba się roczniakowi, ale i pięciolatkowi.

Zabawkowa kuchnia dla dzieci

Podejście wielu rodziców do zabawek znacząco się zmieniło. Wbrew pozorom wielu opiekunów nie stawia na ilość, lecz przede wszystkim ceni jakość. Na pewno świetnym wyborem jest zabawka typu kuchenka. Do niej dołączone są liczne akcesoria. Dzięki temu dziecko może uczyć się obowiązków, ale i w znaczący sposób rozwija swoją wyobraźnię. Oczywiście zabawa taką kuchenką jest wręcz nieograniczona. Dziecko może wybierać różne zabawy, które rozwijają jego umiejętności analizy, ale też uczą poznawania kształtów, faktur oraz kolorów. Trzeba więc powiedzieć, że rzeczywiście taka zabawka wydaje się obowiązkowa. Możecie do niej dobierać co rusz to nowe akcesoria, takie jak gofrownice, patelnie, czy nowe zestawy garnków. Dzięki temu za niewielkie pieniądze będziecie mogli rozszerzać kuchenkę, a przy tym dziecku sprawicie sporo radości.

Pamiętajcie też, aby kupować zabawki drewniane, szczególnie dla małych dzieci, które lubią wkładać wszystko do buzi. Trzeba zwracać uwagę, by w zabawkach dla najmłodszych nie było niewielkich, ruchomych elementów.