Nadwyżki finansowe trzymasz na zwykłym koncie? Lepiej pomyśl o lokacie

Gromadzenie oszczędności z myślą o finansowym zabezpieczeniu przyszłości to dobry pomysł. Nie możesz jednak trzymać środków na zwykłym koncie osobistym – to się po prostu nie opłaca. Lepszym rozwiązaniem jest lokata, ponieważ dzięki temu pieniądze pracują na dodatkowy zysk. Sprawdź, jak wybrać dobry produkt finansowy.

Niskie stopy procentowe nie zachęcają do odkładania środków na lokacie. Jednak pozostawienie pieniędzy na nieoprocentowanym rachunku bankowym to jeszcze mniej opłacalne rozwiązanie, ponieważ nie generuje żadnych zysków. Jeśli tylko dobrze wybierzesz, odsetki uzyskane w ramach lokaty mogą być spore.

Ile można zarobić na lokacie?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – wiele zależy od oferty konkretnego banku. W wielu przypadkach zysk nie będzie duży, dlatego trzeba poszukać najbardziej korzystnych ofert.

Przykład 1. Załóżmy, że chcesz zdeponować 40 000 zł na okres 3 miesięcy. W przypadku lokaty oprocentowanej na poziomie 0,8% w skali roku, zysk wyniesie ok. 64 zł.

Przykład 2. Załóżmy, że chcesz ulokować 40 000 zł na okres 3 miesięcy. W przypadku lokaty oprocentowanej na poziomie 0,01% w skali roku, zarobisz ok. 0,80 zł.

Jak wynika z powyższych kalkulacji, rozbieżności w proponowanym oprocentowaniu są bardzo duże. Ważne jest zatem to, aby sprawdź parametry, jakimi charakteryzuje się lokata na nowe środki.

Lokata na nowe środki – jaka powinna być?

Wybór lokaty nie jest łatwy – szczególnie, jeśli zależy Ci na najwyższych zyskach możliwych do wypracowania. Pod uwagę trzeba wziąć nie tylko wysokość oprocentowania, ale również kilka innych czynników.

  • Oprocentowanie – to podstawa, ponieważ od niego bezpośrednio zależy wysokość wypracowanych zysków. Im wyższe, tym lepiej.
  • Okres trwania lokaty – im dłuższy, tym wyższy zysk. Warto przy tym podkreślić, że wiele banków premiuje lokaty wyższym oprocentowaniem, jeśli zakładane są na dłuższy okres.
  • Minimalna kwota depozytu – w wielu bankach lokatę można założyć wyłącznie po wpłaceniu minimalnej określonej kwoty. Zwykle jest to 1000-2000 zł, ale zdarza się także wymóg wyższych kwot.

Należy także sprawdzić inne warunki związane z lokatą. Mowa m.in. o wymogu założenia konta osobistego, co może okazać się nieopłacalne – szczególnie, jeśli prowadzenie rachunku bankowego związane jest z comiesięcznym wnoszeniem opłat.

Dlaczego lokata?

Lokata na nowe środki to rozwiązanie, które niesie za sobą wiele korzyści – nie tylko związanych bezpośrednio z możliwością osiągnięcia zysków. Decydując się na takie rozwiązanie, wyrabiasz sobie nawyk systematycznego oszczędzania czy też zdobywasz większą motywację do odkładania pieniędzy.

Warto pamiętać, że lokata to także bezpieczna forma oszczędzania. Zysk jest gwarantowany i nie grozi utrata kapitału – także wtedy, gdy sytuacja na rynku finansowym jest niekorzystna.

Artykuł partnera