Na czym polega darmowość pożyczek?

Darmowość pożyczek dotyczy specjalnych promocji przygotowanych dla osób zastanawiających się nad zaciągnięciem pożyczki po raz pierwszy. Czy darmowa pożyczka nie ma w rzeczywistości żadnych ukrytych opłat, czy jest jedynie sloganem marketingowym?

Spoglądając na oferty różnych pożyczek krótkoterminowych, czyli tak zwanych chwilówek, nie sposób nie zauważyć specjalnych promocji oferowanych nowym klientom. Ci mogą skorzystać z pierwszej pożyczki zupełnie za darmo – warto przyjrzeć się tym promocjom bliżej. Na czym polega ich darmowość? Czy nie jest to jedynie zabieg marketingowy, mający zwrócić uwagę potencjalnych klientów?

RRSO wynosi 0%

O prawdziwej darmowości pożyczki mówimy wtedy, kiedy jej Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania wynosi 0%. Czym jest RRSO? Jest to wskaźnik informujący konsumentów korzystających z produktów finansowych zarówno banków, jak i instytucji pozabankowych o całkowitym koszcie kredytu. RRSO uzależnione jest od szeregu czynników, takich jak między innymi termin spłaty pożyczki czy chociażby jej wysokość.

W promocji pierwszej pożyczki za darmo RRSO wynosi 0%. Dotyczy to w szczególności pożyczki przez internet. Oznacza to, że konsument pożyczający pewną kwotę jest zobowiązany oddać instytucji pozabankowej dokładnie tyle, ile pożyczył. Oczywiście promocje te mają swoje ograniczenia.

Ograniczenie kwoty

Głównym ograniczeniem jest tutaj wysokość pożyczanej kwoty. Zdecydowana większość instytucji udzielających pożyczek krótkoterminowych decyduje się na wprowadzenie ograniczenia wysokościowego. Jego poziom jest ustalany według indywidualnych preferencji firmy – z jednej strony możemy spotkać się z darmowymi pożyczkami do 500 złotych, z drugiej zaś mogą to być kwoty wynoszące 3000 zł, 4500 zł, a niekiedy nawet i więcej.

Kolejnym ograniczeniem może być termin spłaty. Wiele instytucji decyduje się na wprowadzenie pewnego rodzaju hamulców dla pożyczkobiorców – dotyczy to w szczególności kwot pożyczki. Przykładowo: dla pierwszej pożyczki najwyższa kwota może wynosić 1500 złotych, dla drugiej już 2000 zł, a trzeciej – 3000 złotych. Jest to bardzo popularna praktyka zabezpieczająca instytucje pozabankowe przed nieuczciwymi lub niewypłacalnymi pożyczkobiorcami.

Nieprzekraczalność terminu spłaty

Warto także w tym miejscu zaznaczyć, że pierwsza pożyczka jest darmowa jedynie pod warunkiem jej terminowej spłaty. Oznacza to, że w przypadku przekroczenia przez pożyczkobiorcę ostatecznego terminu spłaty chwilówki, wskaźnik RRSO wraca na poziom nieobjęty promocją. Pożyczka jest zatem traktowana jako skorzystanie ze standardowej oferty. Oczywiście doliczane są do tego również należności wynikające z przekroczenia terminu spłaty.

Niemniej jednak promocje pierwszych pożyczek za darmo nie mają tak zwanych kruczków. Oddajemy dokładnie taką kwotę, jaką pożyczyliśmy. Tym, na co zawsze powinniśmy zwracać uwagę podczas zaciągania jakichkolwiek zobowiązań finansowych, jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, która w przypadku promocji powinna wynosić wspomniane już 0%.