Ławki do ćwiczeń – poradnik zakupowy

Odpowiedni sprzęt do ćwiczeń to jeden z ważniejszych elementów, aby uzyskać zamierzony efekt. Dobrze dobrany wspomaga trening i pozwala na osiąganie jeszcze lepszych wyników. Przed zakupem ławeczki warto przyjrzeć się jej specyfice, żeby dopasować urządzenie do własnych wymagań i potrzeb związanych z ćwiczeniami fizycznymi.

Ławki do ćwiczeń mają różną długość, poziomy regulacji, akcesoria, a także sposoby ustawiania pod kątem. Dodatkowym atutem lub przeszkodą może być materiał, którym pokryty jest sprzęt. W zależności od tkaniny, korzystanie z urządzenia jest komfortowe i sprawia użytkownikowi podwójną przyjemność.

Dlaczego warto zainwestować w ławeczkę?

Zakup ławki do ćwiczeń to poważna decyzja. Szczególnie, jeżeli osoba poszukująca sprzętu chce osiągnąć określony cel, a urządzenie ma być wykorzystane przy konkretnym treningu. Inne sprzęty są przeznaczone do wspierania ćwiczeń wysiłkowych, a jeszcze inne – do pomagania przy wykonywaniu ich przy określonym obciążeniu.

Osoby aktywnie uprawiające sport często stopniowo zwiększają intensywność i trudność treningów, stąd lepiej wybrać taką ławeczkę, która będzie mogła służyć lżejszym, jak i cięższym ćwiczeniom siłowym. Szeroki asortyment akcesoriów również pozwala na zmienianie intensywności treningów. Zwłaszcza, jeżeli celem aktywności nie jest jedynie wyciskanie, wówczas warto zainteresować się ławkami, które mają w zestawie np. modlitewniki.

Rodzaje ławek do ćwiczeń:

  • do brzuszków

W przypadku osób, które chcą wzmocnić swoje mięśnie brzucha, dobrym wyborem jest zainwestowanie w ławeczkę skośną. Może być stosowana do prostych treningów pleców i klatki piersiowej, zwłaszcza tych, przy których wykorzystuje się hantelki. Lepszym rozwiązaniem na pewno są ławki regulowane, gdyż mogą być używane zarówno przy trudniejszych, jak i łatwiejszych ćwiczeniach. Warto pamiętać o tym, aby długość i szerokość była dostosowana do naszych potrzeb, dzięki czemu trening będzie przyjemny.

  • atlas

Dla bardziej wymagających osób dobrym wyborem może okazać się atlas. Rozbudowany, z wieloma funkcjami jest przeznaczony do intensywnych i przemyślanych treningów. Warto więc wiedzieć, jaki atlas do ćwiczeń będzie odpowiedni do domu. Kobiety często decydują się na taki sprzęt, który pomoże wzmocnić im ramiona, uda i brzuch. Natomiast w przypadku mężczyzn lepiej sprawdzają się rozbudowane urządzenia, umożliwiające budowanie mięśni poszczególnych partii ciała oraz wyciskanie.

  • pod sztangę

Wybierając ławkę do wyciskania należy przyjrzeć się dobrze jej parametrom i akcesoriom. Bardzo ważną kwestią jest możliwość regulacji długości oraz duża wytrzymałość dotycząca ciężaru. Stąd zalecane jest zainwestowanie w sprzęt, który jest solidny i może utrzymać większą wagę niż ta, którą planujemy podnosić. Równie istotna jest szerokość ławki decydująca o komforcie korzystania ze sprzętu, a także prawidłowego wykonywania ćwiczeń. Dla niektórych osób dobrym rozwiązaniem może okazać się oparcie, gdyż dzięki niemu mogą robić trening w różnych pozycjach.

Więcej na temat doboru sprzętów, w tym ławek do ćwiczeń w domu można znaleźć na stronie prosportowy.pl.