Laptop 12 cali – dla kogo?

Dla wielu z nas komputer jest nieodzownym narzędziem pracy, z którego musimy korzystać również poza biurem czy domem. W takiej sytuacji stawiamy na jak najmniejszy sprzęt, taki jak laptop 12 cali. Jakie są dobre i złe strony tak małego komputera i dla kogo nadaje się najlepiej?

Zalety pod kątem mobilności – rozmiar i bateria

Przede wszystkim rozmiar. Laptopy o przekątnej ekranu 12 cali są już naprawdę niewielkie. Jest to olbrzymia zaleta w zastosowaniach mobilnych. Taki komputer jest lekki, zajmuje mało miejsca w bagażu i swobodnie możemy używać go, trzymając na kolanach lub niewielkich powierzchniach.

Niewątpliwą zaletą jest czas pracy takich urządzeń. Dzięki mniejszemu zużyciu energii, związanemu zarówno z niewielkim ekranem, jak i odrobinę słabszymi podzespołami, bateria w tego typu modelach zwykle wytrzymuje wystarczająco długo, by z powodzeniem korzystać z nich w terenie czy w podróży.

Niewielkie rozmiary kosztem rezygnacji z pewnych rzeczy

Laptop 12 cali nie posiada niestety napędu optycznego, chociaż coraz częściej odchodzi się od niego również w większych komputerach. Dane będziemy musieli przenosić na pamięciach USB, a w razie potrzeby skorzystania z płyt CD i DVD trzeba będzie dokupić oddzielną stację dysków.

Należy również zwrócić uwagę na to, że ze względu na rozmiary niemożliwe jest umieszczenie w takim sprzęcie pełnowymiarowej klawiatury z częścią numeryczną. Możliwe też, że tak niewielki laptop będzie miał mniej wejść USB niż jego więksi koledzy. Dlatego, jeżeli mamy w planie korzystanie z kilku peryferiów, dobrze będzie zaopatrzyć się w rozgałęziacz USB. Przed zakupem warto też sprawdzić jakie wyjścia wideo posiada komputer. W przypadku kiedy będziemy chcieli go używać na przykład do wyświetlania prezentacji za pomocą projektora, dobrze by miał wyjście HDMI lub RGB.

Komu przypadnie do gustu 12 cali?

Komputer przenośny w tym rozmiarze doskonale sprawdzi się, jeżeli potrzebujemy laptopa, którego będziemy ze sobą wozić w walizce, bagażu podręcznym, korzystać z niego w pociągu, samolocie albo w szkole czy na uczelni. Zapewni bezproblemowe korzystanie z internetu, oglądanie filmów czy przeglądanie dokumentów – w tych zastosowaniach laptop 12 cali czuje się najlepiej.

Jeżeli jednak potrzebujemy komputera to domu lub stacjonarnej pracy biurowej, wtedy powinniśmy rozejrzeć się za większym sprzętem: laptopem z większą przekątną matrycy albo za komputerem stacjonarnym. Za to fani mobilności będą ze swoich 12 cali bardzo zadowoleni.