Łączenie rolet i zasłon – porady i inspiracje

Wybrany rodzaj dekoracji okiennej ma spełniać wymaganą funkcjonalność, pasować stylem do pomieszczenia, w którym się znajduje, a przede wszystkim dodawać szyku. Bardzo modne stało się łączenie rolet i zasłon w celach praktycznych i estetycznych – ochrona przed światłem i jednocześnie ładny wygląd wnętrza to obecnie podstawowe kryteria wyboru. Jak umiejętnie zestawiać rolety i zasłony, by wzbudzić podziw wśród sąsiadów?

Wybór odpowiednich tkanin

Decyzję o wyborze tkanin można podjąć po określeniu, jaki jest poziom nasłonecznienia w danym pomieszczeniu oraz czy okno ma pozostać zasłonięte przez cały dzień, czy jedynie w nocy. Możliwe są trzy warianty stylowego łączenia rolet i zasłon ze względu na dobór tkanin:

  • Lekkie rolety i lekkie zasłony – do pomieszczeń, w których nie jest potrzebne duże zaciemnienie, a tkanina na oknie ma pełnić funkcję dekoracyjną;
  • Ciężkie rolety i lekkie zasłony – do pomieszczeń o dużym nasłonecznieniu w dzień lub jasnym sztucznym świetle w nocy, gdy rolety blokują dostęp światła, a zasłony dekorują i podkreślają charakter wnętrza;
  • Lekkie rolety i ciężkie zasłony – do pomieszczeń, w których okno zasłaniane jest w nocy przed światłem za pomocą zasłon, a w dzień lekkie, dekoracyjne rolety chronią przed wzrokiem sąsiadów.

„Przy ustalaniu długości zasłon, jeśli roleta ma sięgać do końca parapetu, warto wybrać tkaninę do samej podłogi. W ten sposób całość będzie prezentowała się elegancko” – podpowiada Marcin Surma, specjalista z systemysurma.pl.

Dopasowanie do stylu pomieszczenia: wybór wzorów i kolorów

Najbardziej klasycznym połączeniem jest dobór jednobarwnych rolet i zasłon z tej samej gamy kolorów, ale w różnych odcieniach – najczęściej o jaśniejszym i ciemniejszym tonie. Równie popularne jest wybieranie tkaniny gładkiej i zestawianie jej ze wzorami, na przykład połączenie białych zasłon i rolet w drobne, czerwone róże, co nawiązuje do stylu angielskiego urządzania wnętrz. Bardziej odważne zestawienie węższych i szerszych pasków to z kolei kompozycja, która dobrze odda charakter nowoczesnego wnętrza. Bogata oferta tkanin na zasłony i dostępnych modeli rolet sprawia, że możliwości doboru dekoracji okiennych są nieograniczone.

Łączenie rolet i zasłon to moda, która pozwala na tworzenie kompozycji oddających indywidualny charakter każdego wnętrza. Warto kierować się prostymi zasadami doboru tkanin ze względu na grubość i rodzaju wzorów, by uzyskany efekt cieszył oko i był często komplementowany.