Łącze symetryczne i asymetryczne – jaki Internet światłowodowy wybrać?

Na pewno spotkałeś się z hasłem „łącze symetryczne” lub „asymetryczne”. Jednakże dla laika nazwy te nie mają większego znaczenia… a przynajmniej tak się wydaje. Okazuje się bowiem, że wybór odpowiedniego rodzaju łącza może wpłynąć na komfort użytkowania Internetu nie tylko dla graczy czy osób zawodowo działających w sieci, ale także dla przeciętnego Kowalskiego. Czym różnią się obie opcje i którą z nich wybrać?

Łącze asymetryczne i symetryczne – rodzaje światłowodu

Wyróżnia się dwa typy światłowodowego łącza internetowego – symetryczne i asymetryczne. Różnica między nimi polega na tym, że prędkość pobierania i wysyłania danych w przypadku łącza symetrycznego jest taka sama. Jeśli chodzi o łącze asymetryczne, szybkość pobierania jest czasami nawet znacznie większa niż wysyłania. Nie wiesz jaki rodzaj łącza oferuje twój dostawca usług? Internet światłowodowy oparty na łączu symetrycznym znajdziesz na razie w INEA. Choć staje się ono coraz bardziej popularne, pozostali operatorzy oferują na razie opcję łącza asymetrycznego.

Wydawałoby się, że łącze asymetryczne nadal się sprawdza – w końcu pobieranie dla nas jest ważniejsze i bardziej odczuwalne niż wysyłanie danych. Nie jest problemem poczekanie chwili, zanim załaduje się mail do wysłania. Gorzej jednak, jeśli chcesz zamieścić na swojej stronie film czy wysłać klientom skomplikowane, duże pliki graficzne. Prędkość wysyłania jest ważna także dla osób, które stosują bardzo zaawansowane programy – czy to graficzne, czy projektowe.

Łącze symetryczne nie tylko dla klientów biznesowych

Nie tylko osoby, które korzystają z profesjonalnych programów, powinny zastanowić się nad łączem symetrycznym. Dlaczego? Takie rozwiązanie pozwala na znaczne zwiększenie komfortu codziennego użytkowania Internetu. Prędkość przesyłania i odbierania danych ma ogromne znaczenie dla graczy. Im mniejsza różnica, tym mniejszy ping i małe lagi, co sprawia, że rozgrywka jest o wiele bardziej płynna.

Na dodatek warto zwrócić uwagę, że nierzadko do sieci podłączone jest kilka różnych urządzeń. Każdy domownik ma komputer i smartfona, często do tego dochodzi jeszcze tablet. A im więcej urządzeń, tym mniejsza prędkość. W takich sytuacjach szczególnie potrzebujemy stabilnego łącza, czyli takiego, które może zaoferować nam Internet światłowodowy od INEA. Operator oferuje właśnie łącze symetryczne o dużej przepustowości.

Łącze symetryczne czy asymetryczne?

Co zatem będzie lepszym rozwiązaniem – łącze symetryczne czy asymetryczne? Oczywiście to pierwsze! To gwarancja większej wygody i łatwiejszego stosowania Internetu na co dzień. Na dodatek łącze symetryczne daje możliwość pracy na wielu urządzeniach naraz i nad kilkoma różnymi projektami.

Jeśli chcesz wybrać Internet światłowodowy, postaw na łącze symetryczne. To prawdziwa rewolucja – idealna jakość, stabilność połączenia i bardzo wysoka prędkość, identyczna dla wysyłania i pobierania danych. Dzięki temu komfort korzystania z sieci jest najwyższy, niezależnie od tego, czy pracujesz, grasz, wysyłasz maile czy tylko przeglądasz strony.