Które materace są najlepsze?

Dzisiaj materace oceniać można ze względu na dziesiątki różnych parametrów. Które z nich są jednak ważne? Jakiego rodzaju materace są najwyżej cenione przez użytkowników?

Wygodne materace czyli jakie?

Z całą pewnością, kwestią najważniejszą dla większości użytkowników jest wygoda materacy. Które z nich faktycznie umożliwiają w pełni komfortowy wypoczynek? Niewątpliwie, należą do nich niektóre materace sprężynowe. Należy w tym miejscu wymienić materace kieszeniowe, które to są obecnie najpopularniejszymi materacami.

Podstawą ich konstrukcji są sprężyny, które jednak są schowane w tak zwanych kieszonkach materiałowych. Kieszonki natomiast są posklejane, tak aby tworzyć zwartą konstrukcję. Bardzo istotne jest to, że kieszonki nie są identyczne. Tworzy się zatem grupy mniej lub bardziej twardych i elastycznych kieszonek dzięki czemu materace kieszeniowe posiadają kilka stref twardości. Tym samym, użytkownik może wybrać jaka twardość najbardziej mu odpowiada i ułożyć się w odpowiednim miejscu. Ponadto, materace tego typu są również idealnym rozwiązaniem dla par, które mają odmienne preferencje w kwestii elastyczności i twardości materacy.

Wydaje się, że komfort zapewniają również przynajmniej niektóre materace piankowe. Należy jednak zaznaczyć, że także wśród tego typu materacy różnorodność jest olbrzymia. Nie brakuje niestety takich, które wytrzymują co najwyżej kilka miesięcy. Po tym czasie pianka, którą trafniej należałoby w tym wypadku nazwać gąbką, całkowicie się zużywa. Tym samym materac staje się twardy, niewygodny i w zasadzie bezużyteczny. Jednakże, wysokiej jakości pianka wysokoelastyczna bywa o wiele wygodniejsza niż sprężyny kieszonkowe. Popularność piankowych materacy termoelastycznych także stale rośnie. Klienci doceniają ich wygodę oraz trwałość.

Dopasowanie do potrzeb

Niewątpliwie, warto kierować się opiniami innych użytkowników podczas wyboru materacy. Najważniejsze jednak, ażeby produkt był dopasowany do indywidualnych potrzeb. Rzecz w tym, iż komfort spania na danym materacu zależny jest od wielu czynników, takich jak waga, wzrost, zdrowie kręgosłupa, czy po prostu indywidualne preferencje. Stąd też wiele osób uważa za najwygodniejsze materace kieszeniowe, a inni nie wyobrażają sobie innego wyboru niż materace piankowe.

Bez wątpienia, szczególnie wiele uwagi wyborowi materacy powinny poświęcić osoby cierpiące z powodu rozmaitych chorób kręgosłupa. W ich przypadku ważne jest, aby materace stanowiły umiarkowany opór dla kręgosłupa oraz uginały się jedynie w miejscach nacisków. Dzięki tego typu rozwiązaniom kręgosłup odpoczywa najlepiej. Wydaje się, że zarówno niektóre materace sprężynowe jak i piankowe sprawdzają się doskonale jako materace rehabilitacyjne. Wśród sprężynowych zwłaszcza materace kieszeniowe służą osobom z bólami kręgosłupa. Obecność aż 7 stref twardości oraz ugięcia w miejscach obciążenia sprawiają, że materac przystosowuje swój kształt do ułożenia kręgosłupa. Plecy użytkownika odpoczywają i nie są w żaden sposób obciążane podczas przyjmowania pozycji leżącej na materacu.

Przed dokonywaniem zakupu materacy warto również wyznaczyć sobie pewne priorytety. Należy zdecydować się, czy najważniejszy jest maksymalny komfort, czy może trwałość materaca. Ponadto, konieczne jest również wyznaczenie ram cenowych. Materace dostępne są bowiem w bardzo szerokim zakresie cenowym. Dotyczy to zarówno materacy sprężynowych, jak i piankowych.