Która pigułka antykoncepcyjna jest dla Ciebie odpowiednia?

Pigułki antykoncepcyjne zwykle wystarczają na 21 dni, ale można je zażywać przez dłuższy czas. Pigułka jest skuteczna w 98%, jeśli jest przyjmowana idealnie. Jednak w rzeczywistości kobiety zapominają o zażyciu pigułki, a tabletki antykoncepcyjne są skuteczne tylko w 91%.

Powikłania pigułek antykoncepcyjnych

Skutki uboczne pigułek antykoncepcyjnych są liczne i zróżnicowane. Niektóre z nich to wahania nastroju, przyrost masy ciała, bóle głowy i nudności. Mogą również mieć negatywny wpływ na płodność po ich odstawieniu.

Pigułki antykoncepcyjne mogą być niebezpieczne dla niektórych kobiet, zwłaszcza tych, które palą papierosy lub nadużywają alkoholu lub cierpią na pewne przewlekłe schorzenia, takie jak migreny z aurą, choroby wątroby lub niekontrolowane nadciśnienie.

Różne rodzaje pigułek antykoncepcyjnych i sposób ich działania

Pigułki antykoncepcyjne są formą antykoncepcji. Mają na celu stworzenie środowiska, które nie sprzyja ciąży. Pigułka jest przyjmowana doustnie i zawiera hormony, które hamują naturalną produkcję hormonów płciowych w organizmie. Istnieją różne rodzaje i marki pigułek antykoncepcyjnych.

Różne rodzaje pigułek antykoncepcyjnych można podzielić na grupy, takie jak zawierające tylko progestagen, o przedłużonym cyklu lub połączone. Przed podjęciem decyzji, jaki rodzaj pigułki antykoncepcyjnej chcesz zażyć, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Głównym hormonem w tabletkach antykoncepcyjnych jest progesteron – zmienia on poziom hormonów przysadkowych, takich jak LH i FSH, dzięki czemu nie mogą stymulować jajników do produkcji jaj ani uwalniać jajeczek z jajników. Progestin rozrzedza również wyściółkę macicy, więc

Jak wybrać odpowiednią dla mnie pigułkę antykoncepcyjną?

Niektóre rodzaje tabletek antykoncepcyjnych mają więcej skutków ubocznych niż inne. Ważne jest, aby upewnić się, że dobrze rozumiesz, jakie są te skutki uboczne, zanim zdecydujesz, którą pigułkę zastosować.

Istnieje wiele różnych rodzajów pigułek, ale wszystkie dzielą się na dwie kategorie: złożone i zawierające tylko progestagen. Różnica między nimi polega na tym, że złożone środki antykoncepcyjne zawierają estrogen i progestagen, podczas gdy środki antykoncepcyjne zawierające tylko progestagen zawierają tylko progestagen.

Połączone środki antykoncepcyjne hamują owulację poprzez dodanie syntetycznej wersji estrogenu (etynyloestradiolu) i syntetycznej wersji progesteronu (progestyny). Środki antykoncepcyjne zawierające wyłącznie progestagen działają poprzez hamowanie owulacji, zagęszczenie śluzu szyjkowego, co utrudnia dotarcie plemników

Wniosek: Pigułki antykoncepcyjne to świetny sposób na kontrolowanie płodności i kontrolę nad swoim ciałem. Zapewniają wiele korzyści, w tym lżejsze okresy, ale należy wybrać rodzaj, który najbardziej Ci odpowiada i może być przepisany przez lekarza.