Kredyty dla firm – o czym warto pamiętać przy ich zaciąganiu?

Z roku na rok, oferta instytucji finansowych dla przedsiębiorców staje się coraz szersza. To zupełnie naturalne – wraz ze wzrostem liczby prowadzonych działalności gospodarczych, rośnie zapotrzebowanie na usługi i produkty finansowe. Jednym z najczęściej wykorzystywanych przez przedsiębiorców jest kredyt dla firm. Co warto o nim wiedzieć? O czym należy pamiętać przy podpisywaniu umowy kredytowej? Wyjaśniamy!

Jakie są możliwości?

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z różnego rodzaju zobowiązań. Jednym z najczęściej zaciąganych jest kredyt na start, który umożliwia rozwój działalności wielu początkującym przedsiębiorcom. Wbrew pozorom nie jest o jednak udzielany zupełnie nowo powstałym firmom – ubiegać mogą się o niego zwykle te, które na rynku działają już kilka miesięcy. Kredyt na start, podobnie jak inne kredyty dla firm, charakteryzuje się niższym kosztem całkowitym niż zobowiązania udzielane osobom fizycznym. A jakie są inne możliwości? Wielu przedsiębiorców decyduje się na kredyt obrotowy, który umożliwia finansowanie bieżących potrzeb firmy. Możemy z niego sfinansować wypłatę wynagrodzeń dla pracowników, zakup niezbędnego sprzętu czy pokrycie opłat administracyjnych. Na spłatę kredytu obrotowego zwykle mamy kilka miesięcy. Możemy uregulować całość zadłużenia od razu lub rozłożyć zobowiązanie na dogodne dla nas raty. Innym rodzajem pomocy, na którą coraz częściej decydują się przedsiębiorcy, jest kredyt inwestycyjny udzielany na realizację konkretnej inwestycji. Kredyty inwestycyjne zwykle opiewają na większe kwoty i przyzwane są na dłuższy okres. Zdarza się, że bank wymaga w tym przypadku dodatkowego zabezpieczenia, np. zastawu.

Najlepszy wybór

By dokonać najlepszego wyboru kredytu dla swojej firmy, warto skorzystać z internetowych porównywarek zobowiązań oferowanych przez banki i inne instytucje finansowe. Jedną z nich znajdziemy pod adresem www.ratkomat.pl/dla-firm/. Dzięki temu będziemy w stanie w prosty sposób upewnić się, że wybraliśmy najlepszą i najkorzystniejszą dla naszej firmy ofertę.

Obowiązek spłaty

Każdy kredyt rodzi konieczność terminowej spłaty zadłużenia. Warto o tym pamiętać i – by uniknąć przykrych skutków opóźnień w spłacie pożyczki, zabezpieczyć kwotę, która pokryje wysokość comiesięcznych zobowiązań. Konsekwencje opóźnień mogą być dla nas bowiem dotkliwe, a wysokość naliczonych przez bank odsetek może nas przyprawić o zawroty głowy.

Zaciągając kredyt dla naszej firmy, powinniśmy uważnie przeanalizować dostępną ofertę pożyczek i kredytów oferowanych przez instytucje finansowe i banki. Konieczna jest również analiza finansów naszego przedsiębiorstwa – jego dochodów, kosztów i dotychczasowych zobowiązań. Dzięki temu kredyt, który zaciągniemy, będzie dla nas cennym wsparciem i nie wpędzi naszej firmy w finansowe kłopoty.