Koszt budowy domu parterowego w stanie surowym

Budowa domu to czasochłonny i kosztowny proces, który będzie wart poświęconego trudu, jeśli zostanie wykonany z należytą starannością. Sprawdź, ile średnio trzeba zapłacić za wybudowanie domu parterowego o powierzchni 100 metrów kwadratowych w stanie surowym. Pamiętaj, że podane ceny są orientacyjne, a ostateczny koszt zależy od osobistych preferencji.

Porady budowlane dla osób, które zamierzają wybudować dom, są za każdym razem bardzo cenne, dlatego postanowiliśmy podpowiedzieć, ile może kosztować budowa wymarzonego domu. Czytaj dalej i przekonaj się, czy stać Cię na własne cztery kąty.

Koszt budowy domu – od czego zacząć?

Określenie kosztów budowy domu jest zależne od wielu czynników. Jednym z nich jest standard, w którym dany inwestor chce wybudować dom, a także metraż. W Polsce najczęściej buduje się domy o powierzchni od 100 do 200 metrów kwadratowych.

Należy również pamiętać, że koszt budowy domu nie łączy się z kosztami zakupu działki, dlatego pominięta została wysokość tej transakcji. Kosztorys poszczególnej inwestycji należy obliczyć najpierw na podstawie kosztów związanych z budową domu w stanie surowym otwartym. Na tym etapie pierwszym składnikiem ceny konkretnej inwestycji jest przede wszystkim projekt domu. W zależności od preferencji koszt wynosi od 2 do nawet 10 tysięcy złotych.

Koszt budowy domu o powierzchni 100 metrów kwadratowych – parterowego w stanie surowym

Kolejnym dużym wydatkiem jest budowa fundamentów. Średni koszt wybudowania fundamentów dla domu o powierzchni 100 metrów kwadratowych można oszacować na mniej więcej 25 tysięcy złotych. W naszych szacunkach około 18 tysięcy to koszty materiałów, natomiast 7 tysięcy to koszty związane z robocizną, czyli wynagrodzeniem dla firmy budowlanej.

Kolejnym etapem jest stan zero. Obejmuje on wzniesienie ścian nośnych i działowych. Konieczne jest również uwzględnienie w kosztach kominów i wentylacji. Ten etap pochłonie mniej więcej drugie 25 tysięcy złotych, a wpływ na takie ceny ma m.in kwota wynagrodzenia dla firm budowlanych, a także materiały (m.in. komin dymowy, bloczki z betonu itp.).

Następnym etapem jest budowa dachu. Przy standardowym dachu dwuspadowym, kącie nachylenia wynoszącym 35 stopni, koszt samej konstrukcji może spokojnie przekroczyć 30 tysięcy złotych. Jego wykończenie może wynieść nawet 15 tysięcy złotych. Do tej kwoty należy doliczyć również koszt związany z pracą dekarzy i innych fachowców. Koszt budowy domu do tego stanu wynosi od 100 do 125 tysięcy złotych.

Koszt doprowadzenia domu do stanu surowego zamkniętego to co najmniej 20 tysięcy złotych więcej. Dlatego na tym etapie można wydać na budowę domu około 150 tysięcy złotych.