Kasa fiskalna – jaki sprzęt wybrać?

Posiadanie kasy fiskalnej jest niezbędne niemal w każdym przedsiębiorstwie. W przypadku gdy roczny obrót firmy przekracza 20 tysięcy złotych, wtedy przedsiębiorca jest zobowiązany do posiadania tego urządzenia. Urządzenia fiskalne są produkowane przez różne firmy. Wybór tego sprzętu na rynku jest naprawdę ogromny. W razie konieczności zakupu kasy, warto zastanowić się, jakie wymagania powinna ona spełniać, żeby była wystarczająca dla potrzeb firmy.

Jakie urządzenie fiskalne wybrać?

Cena urządzenia fiskalnego jest zależna od wielu czynników. Jednym z nim jest jakość jego wykonania i funkcjonalność. Podstawowym pytaniem, które należy sobie zadać przed wyborem urządzenia fiskalnego jest to, jak dużo paragonów każdego dnia będziemy musieli wystawiać. W zależności od naszych potrzeb szukajmy takich ofert, które spełniają nasze oczekiwania. Ciekawe produkty fiskalne znaleźć można między innymi tutaj: https://www.escsa.pl/Kasy_fiskalne.

Podstawowy podział urządzeń fiskalnych przedstawić można następująco:

  • kasa fiskalna jednostanowiskowa
  • kasa fiskalna przenośna
  • drukarka fiskalna
  • kasa komputerowa

Kasa jednostanowiskowa

Kasa fiskalna jednostanowiskowa jest najczęściej spotykanym urządzeniem w małych sklepach, barach, restauracjach, jak też w innych niewielkich zakładach usługowych. Podstawowy zadaniem tego rodzaju kasy jest rejestracja sprzedanych towarów oraz przechowywanie danych w pamięci. Kasa taka będzie tania, dlatego można ją polecić początkującym przedsiębiorcom, którzy mają niewielkie firmy. W dzisiejszych czasach warto zadbać, żeby kasa fiskalna miała opcję łączenia się z komputerem, co niweluje wiele kłopotów związanych z niezbyt drogimi kasami (np. problemy z zapełnioną pamięcią).

Kasa przenośna

Przedsiębiorcy prowadzący swoją działalność w terenie, powinni zaopatrzyć się w kasy przenośne. Są to małych rozmiarów urządzenia, które są bardzo przydatne między innymi dla przewoźników, taksówkarzy, osób pracujących na parkingach, bazarach. Urządzenia tego rodzaju są wyposażane w baterie albo akumulatory, dzięki czemu nie wymagają ciągłego zasilania prądu.

Drukarka fiskalna

Drukarka fiskalna to urządzenie, które staje się coraz bardziej popularne w dzisiejszych czasach. Drukarki fiskalna nie są w stanie działać samodzielnie. Mogą one funkcjonować w połączeniu z komputerem. Tego typu sprzęt bardzo przydaje się w biurach, gdzie prowadzi się działalność hurtową. Dzięki urządzeniu można w łatwy sposób wystawić fakturę wraz z paragonem.

Kasa komputerowa

Kasy komputerowe są najbardziej zaawansowanym rodzajem urządzeń fiskalnych. Na te urządzenia składają się: monitor, komputer i kasa fiskalna. Tego typu rozwiązania są przydatne dla dużych firm. Często spotyka się je w sklepach sieciowych, w kinach sieciowych, czy restauracjach. Są to urządzenia bardzo funkcjonalne. Posiadają wbudowany router, który umożliwia łączenie się z internetem. Kasy komputerowe są kompatybilne z wieloma programami magazynowymi.

Podsumowanie

Urządzenia fiskalne takie jak drukarka fiskalna, czy też kasa muszą być wykorzystywane przez większość polskich przedsiębiorców. Pamiętajmy o tym, żeby kupowany sprzęt wybierać rozsądnie. Oceńmy przede wszystkich nasze potrzeby. Nie ma sensu kupować  drogiego sprzętu, którego wszystkich funkcji i tak nie wykorzystamy.