Jakie śruby ze stali nierdzewnych są najczęściej stosowane?

W coraz większej ilości branż stosowane są śruby ze stali nierdzewnej. Klienci mają do wyboru rozmaite elementy z tej kategorii. Jakie śruby są często kupowane? Które elementy tego typu zazwyczaj szybko znikają ze sklepowych półek?

Śruby z łbem grzybkowym z podsadzeniem

Między innymi są to śruby z łbem grzybkowym z podsadzeniem. Dlaczego tak się dzieje? Należy podkreślić, że śruby tego typu (posiadające oznaczenia DIN 603/ISO 8677/PN 82406) mają metryczny rodzaj gwintu. Zostały starannie wykonane z dobrego materiału w klasach wytrzymałości 4.6, 4.8 i 8.8. Do ich produkcji wykorzystuje się na przykład stal nierdzewną A2, stal węglową, stal kwasoodporną A4 czy mosiądz. Jaką mamy tutaj powłokę? Śruby z łbem grzybkowym z podsadzeniem występują w kilku wariantach. Czasami nie są pokryte żadną powłoką. Stosuje się także powłokę w formie ocynku galwanicznego, ocynku ogniowego czy powłokę czernioną. Elementy z tej kategorii są zazwyczaj wykorzystywane między innymi do połączeń konstrukcji drewnianych albo takich, które są potem narażone na bezpośredni kontakt ze skórą. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać je do skręcania elementów ogrodzeniowych, ławek czy płotów. Kulisty łeb może być natomiast eleganckim zdobieniem elementu łączącego.

Śruby kołnierzowe

Dlaczego ludzie stosują również śruby kołnierzowe? Elementy tego typu posiadają oznaczenia DIN 6921/PN 82247 i metryczny rodzaj gwintu. Występują w klasach wytrzymałości 8.8, 10.9 i 12.9. Są wykonywane na przykład ze stali nierdzewnej A2, stali węglowej czy stali kwasoodpornej A4. Jakie mają zabezpieczenie przed korozją? Stosuje się w tym celu między innymi ocynk galwaniczny, ocynk płatkowy, ocynk galwaniczny żółty czy powłokę oksydowaną (czernioną). Gdzie są wykorzystywane elementy tego typu? Trzeba podkreślić, że śruby kołnierzowe znajdują zastosowanie na przykład w motoryzacji. Należy wyjaśnić, że są używane na przykład do układów zawieszenia, układów hamulcowych czy systemów sterujących.

Śruby z łbem stożkowym z gniazdem sześciokątnym

Produkty tego typu posiadają oznaczenia DIN 7991/ISO 10642. Mamy tutaj metryczny rodzaj gwintu i klasy wytrzymałości 8.8/10.9/12.9. Śruby mogą być pokryte ocynkiem galwanicznym, ocynkiem płatkowym czy posiadać powłokę czernioną. Gdzie stosuje się elementy z tej kategorii? Śruby z łbem stożkowym z gniazdem sześciokątnym mogą być wykorzystywane między innymi w motoryzacji, w trakcie budowy maszyn czy w zakładach ślusarskich. Poza tym są obecne w branży remontowo-budowlanej.