Jaki rozmiar telewizora będzie najlepszy?

Cena telewizora rośnie zazwyczaj wraz z jego rozmiarem, co może dawać wrażenie, że im większy telewizor, tym lepszy. Nie zawsze jednak największy model się sprawdza, a do niektórych wnętrz bardziej pasuje telewizor 32 cale lub mniejszy.

Najczęstszym błędem popełnianym podczas kupowania telewizora jest decydowanie się na największy możliwy model. W olbrzymiej hali sklepu z elektroniką wygląda on zwykle naturalnie, a nawet może wydawać się niewielki w porównaniu z jeszcze większymi telewizorami. Po przywiezieniu do domu okazuje się czasem, że telewizor zwyczajnie zajmuje zbyt dużo miejsca.

Zdarza się też, że problemy pojawiają się po jakimś czasie. Telewizor na ścianie prezentuje się imponująco, ale przy dłuższym oglądaniu go, boli głowa lub oczy. To znak, że telewizor jest za duży, co objawia się dolegliwościami podobnymi, jak podczas siedzenia w kinie w pierwszym rzędzie – sztywnym od zadzierania głowy karkiem i zmęczeniem wzroku, który nie jest w stanie ogarnąć zbyt dużego ekranu.

Kiedy ekran TV będzie za duży?

W sieci można znaleźć kalkulatory odległości, które pozwalają sprawdzić, czy telewizor o danej przekątnej będzie pasował do domowej przestrzeni. Co ciekawe, z takich kalkulatorów wynika, że odległość dla telewizora Ultra HD 4k powinna być jeszcze większa niż w przypadku telewizora full HD, nie mówiąc o mniej zaawansowanych modelach telewizorów. Wraz z rosnącą ostrością obrazu i intensywnością kolorów, potrzeba nieco większej odległości, by obraz wyglądał dobrze i nie męczył wzroku. To oznacza, że nawet, jeśli w przeszłości w pokoju sprawdził się np. telewizor 32-calowy Full HD, to być może po zmianie na Ultra HD 4k trzeba będzie umieścić go dalej od kanapy dla komfortu oglądania lub wręcz wybrać mniejszy model.

Telewizor 32-calowy i większy

Do większości pokojów o średniej wielkości optymalne będą telewizory 32-calowe i podobne. Kupno telewizora 32-calowego warto poprzedzić zapoznaniem się z tego typu zestawieniami. Dobry telewizor 32 calowy kupiony w odpowiednim sklepie może kosztować tyle samo, co 24- czy 28-calowy w droższym miejscu. Ma to więc również znaczenie z finansowego punktu widzenia. Jeśli dodatkowo do telewizora dodawany jest w promocji soundbar czy inny potrzebny gadżet, to można łącznie sporo zaoszczędzić.

Telewizor idealny do gier

Są jednak również sytuacje, w których wielkość telewizora rzeczywiście ma znaczenie i im ekran ma większą przekątną, tym lepiej. Tak jest szczególnie w przypadku telewizorów wykorzystywanych do gier w średnich i dużych pokojach. W porównaniu do monitora komputera, który jest oddalony od twarzy podczas gry najwyżej o metr, ekran telewizora jest oglądany zazwyczaj z odległości kilku metrów. Aby móc komfortowo grać w gry przygodowe czy RPG, ekran powinien być dość duży. Jasny telewizor o dużej średnicy może nawet dawać przewagę nad innymi graczami podczas gier on-line, bo pozwala zobaczyć wszystkie szczegóły, których na mniejszych telewizorach nie będzie widać.

Scroll to Top