Jaki rodzaj bagażu wybrać na wakacje?

Wiele internetowych poradników dotyczy tego, jak pakować się na urlop. Mówią o tym, jakie są niezbędne rzeczy, które musimy ze sobą zabrać na wakacje, ale też o tym, bez czego spokojnie się obejdziemy. W zależności od tego jaki kierunek obierzemy na urlop, możemy szukać informacji na temat potrzebnych ubrań, kosmetyków, dokumentów, leków czy sprzętu sportowego. Na początku jednak należy zastanowić się, w co schować te wszystkie rzeczy, aby wygodnie nam było je ze sobą zabrać. W tym artykule opowiemy nieco o różnych możliwych opcjach pakowania bagażu na wakacje.

Podstawowe rodzaje bagaży

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów bagaży. Możemy więc wybrać taki, który najlepiej spełnia nasze oczekiwania. Jeden z nich to walizka podróżna. Jest bardzo praktyczna i wygodna, ponieważ wyposażona jest w kółka i wysuwaną rączkę, które pozwalają ciągnąć za sobą nawet bardzo ciężki bagaż, bez większego wysiłku. Walizki podróżne produkowane są z mocnych, wodoodpornych tkanin lub nawet zupełnie sztywnych tworzyw sztucznych. Takie materiały zapobiegają zgnieceniu i zniszczeniu cennych rzeczy, które w nich przewozimy. Inną opcją są torby podróżne. Zwykle wykonywane ze znacznie bardziej miękkich tekstyliów, jednak nadal na tyle trwałych, aby mogły długo nam służyć i przenosić spore ciężary. Niektórzy producenci profesjonalnego sprzętu outdoorowego deklarują, że ich torby uszyte są z materiałów, które wytrzymają nawet ciągnięcie po podłożu. My jednak, w przypadku gdy nie chcecie nieść torby w ręku, zalecamy wybierać takie, które wyposażone są w dodatkowy stelaż z kółkami. Wtedy możecie je ciągnąć, podobnie jak walizki. Torby bardzo dobrze sprawdzą się do przewożenia w nich ubrań, które nie są tak narażone na zniszczenie jak na przykład sprzęt elektroniczny. Bardzo modne ostatnio są skórzane torby podróżne męskie, które wyglądają elegancko i pasują nawet do formalnych stylizacji. Natomiast plecaki to typowo sportowe akcesoria, służące za bagaż w podróży. Są przydatne gdy chcemy mieć wolne ręce. Poza tym, mając cały ciężar na plecach, jest nam po prostu wygodniej.

Jaki kierunek podróży?

Wybierając rodzaj bagażu, w który chcemy zapakować potrzebne nam na urlopie rzeczy, musimy wziąć pod uwagę kilka kryteriów. Jednym z nich jest kierunek naszej podróży. Zupełnie inaczej przygotujemy się do pieszych wędrówek po górach, gdzie najlepiej sprawdzi się górski plecak z dodatkowymi zapięciami, które ułatwią nam noszenie ze sobą całego ekwipunku. Inaczej zaś – na zagraniczny wyjazd all inclusive, gdzie weźmiemy dużą walizkę, którą następnie na cały pobyt zostawimy w hotelowym pokoju.

Jaki środek lokomocji?

Innym ważnym aspektem jest to, jakim środkiem lokomocji będziemy się poruszać. Jako bagaż rejestrowany w samolocie najlepiej sprawdzi się sztywna walizka podróżna. Nawet jeśli będzie przerzucana z miejsca na miejsce, ochroni wszystkie przedmioty, które się w niej znajdują. Zaś jako bagaż podręczny, warto wybrać plecak, najlepiej taki z ochronną kieszenią na laptop. Sprzęt elektroniczny potrafi umilić długą i nudną podróż, a dzięki temu, że możemy schować go do plecaka, nie musimy brać na niego dodatkowej torby. W przypadku autokaru będzie podobnie. Do środka warto wziąć małą torbę lub plecak, natomiast jako bagaż główny – walizkę. Torba mogłaby zostać zgnieciona w luku bagażowym, który zazwyczaj jest przepełniony. W pociągu całkiem dobrze sprawdzi się większość toreb, walizek i plecaków. Możemy ułożyć je na półce znajdującej się nad siedzeniem. Zwykle jest ona zamontowana dość wysoko, dlatego dobrze, aby bagaż nie był zbyt ciężki. Szczególnie w przypadku samolotów, ale coraz częściej również pociągów, należy pamiętać, aby sprawdzić jaką wagę oraz wymiary bagażu dopuszcza przewoźnik. Jeśli je przekroczymy, możliwe, że nie zostaniemy wpuszczeni na pokład samolotu lub do pociągu. Przed podróżą pociągiem warto też przemyśleć, jak będziemy przemieszczać się z dworca do miejsca docelowego naszych wakacji. Jeżeli będziemy musieli przejść gdzieś piechotą, po schodach, nierównych, brukowych uliczkach, wszystkie zalety walizki zmienią się w jej wady. Zupełnie inaczej będzie, jeśli weźmiemy taksówkę – wtedy spokojnie możemy schować do niej każdy rodzaj bagażu. Podobnie w przypadku podróżowania własnym samochodem, możemy wziąć bagaż jaki tylko chcemy, ale czy rzeczywiście potrzebna jest nam wielka walizka zajmująca dużo miejsca? Jeśli sami będziemy układać i przenosić nasz bagaż, na pewno zadbamy o niego w odpowiedni sposób, a wtedy nawet miękka torba i rzeczy, które do niej schowamy będą bezpieczne. W przypadku miłośników wycieczek rowerowych najlepiej sprawdzą się plecaki. Cały ekwipunek będzie w nich bezpieczny, a dla nas będzie to komfortowe i funkcjonalne rozwiązanie.