Jak zaplanować wakacje last minute?

Odpowiednia organizacja wakacji last minute to często spore wyzwanie. Podstawową trudnością jest konieczność podjęcia szybkiej decyzji. Aby wczasy „na ostatnią chwilę” były udane, należy też odpowiednio przygotować się do wyjazdu.

Przygotowanie do wyjazdu to podstawa

Wakacje last minute polegają na wykupieniu wycieczki niedługo przed terminem wyjazdu. Przed decyzją o wybraniu takiej oferty, warto się do tego dobrze przygotować. Nie chodzi tu jednak o spakowanie walizki, tylko o zadbanie o to, aby organizacja wczasów przebiegła szybko i sprawnie.

Zanim wykupi się wakacje, należy więc sprawdzić, czy posiada się wszystkie wymagane dokumenty. Najczęściej jest to jedynie dowód osobisty lub paszport. Ważna jest jednak ich aktualność. Jeżeli dokument stracił swoją ważność, wybranie oferty last minute może okazać się dużym błędem i narazić nas na utratę pieniędzy. Warto również wiedzieć, że w przypadku  podróży do niektórych krajów (np. na Jamajkę), dokument tożsamości musi być ważny nie tylko w dniu wyjazdu i powrotu z wczasów, ale też przez minimum 6 miesięcy od momentu przekroczenia granicy.

Warto również pamiętać, że aby wjechać do niektórych państw, zwłaszcza tych egzotycznych, należy poddać się dodatkowym szczepieniom. Dlatego bardzo ważne jest czytanie informacji na temat kierunku wybranej podróży. Jeśli  w ofercie pojawi się taki wymóg, a my nie mamy czasu na zaszczepienie się, należy zrezygnować z wycieczki, nawet gdy jej cena jest bardzo korzystna.

Przed wyborem opcji last minute z dodatkowym problemem muszą zmierzyć się właściciele zwierząt. Zanim zdecydują się na zarezerwowanie wycieczki, muszą upewnić się, że mają z kim zostawić swojego pupila. O takie rzeczy należy zadbać z odpowiednim wyprzedzeniem, dlatego rozważając wyjazd na wakacje, warto już zawczasu poinformować o tym kogoś z bliskich.

Wybór odpowiedniej oferty

Po wstępnych przygotowaniach pora na to, co najważniejsze, czyli wybór wakacji last minute. W tym celu warto przyjrzeć się stronom internetowym biur podróży. Najlepiej przeglądać je systematycznie, ponieważ tego typu firmy regularnie dodają atrakcyjne oferty wyjazdów na ostatnią chwilę. Należy  przy tym pamiętać, że na najwyższe obniżki cen można liczyć na około 2–3 dni przed wylotem. Korzystną cenę gwarantuje też termin podróży – najtańsze wakacje dostępne są przed i po sezonie.

Wyborowi oferty last minute najczęściej towarzyszy duży pośpiech, ponieważ w tym przypadku obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. Mimo to warto zachować spokój i podejść z rozsądkiem do wykupienia takiej wycieczki. Przede wszystkim, należy uważnie przeczytać wszystkie informacje na jej temat. Dzięki temu można uniknąć ewentualnej pomyłki i późniejszych rozczarowań. Najważniejsze więc, aby sprawdzić, co touroperator gwarantuje w ramach wczasów. Kluczowe informacje dotyczą przelotu do docelowego miejsca, rodzaju pokoju, typu wyżywienia, ubezpieczenia, dostępności wi–fi w miejscu zakwaterowania czy ewentualnych ukrytych dopłat. Trzeba przy tym pamiętać, aby dokładnie porównywać poszczególne oferty. Często może zdarzyć się tak, że różnica ceny między wycieczką bez gwarantowanych posiłków a all inclusive wynosi jedynie 200–300 zł. Wówczas nie warto wybierać pozornie tańszej opcji, ponieważ ostatecznie, po opłaceniu jedzenia na własną rękę, takie wakacje mogą okazać się dużo droższe.

Należy także sprawdzić standard hotelu, w którym spędzi się wakacje. Istotna jest nie tylko liczba gwiazdek, ale również opinie innych turystów, które bez trudu można znaleźć w Internecie. W przypadku wyjazdu z dzieckiem warto również zwrócić uwagę na to, czy w miejscu zakwaterowania dostępne są dodatkowe udogodnienia i rozrywki dla najmłodszych.

Pakowanie czas zacząć

Jeżeli oferta spełnia wszystkie nasze oczekiwania, należy szybko ją zarezerwować. Potem pozostaje już tylko się spakować. W przypadku wakacji last minute jest na to bardzo niewiele czasu. Zamiast panikować, lepiej jednak na spokojnie przygotować listę wszystkich niezbędnych rzeczy dostosowanych do klimatu miejsca, do którego się wyjeżdża. Dzięki takiemu odpowiedniemu planowaniu można uniknąć wiele niepotrzebnego stresu.

Scroll to Top