Jak zamaskować dziury w kafelkach?

Jak zamaskować dziury w kafelkach?

Pomimo sporej różnorodności materiałów wykończeniowych, wciąż do najpopularniejszych zalicza się płytki. Wykorzystuje się je w kuchniach, łazienkach, ale i coraz częściej w przedpokojach czy w salonach z aneksem kuchennym. Jest to niezwykle trwały i odporny na wiele czynników materiał, jednak czasem na przykład podczas mocnego uderzenia może dojść do uszczerbienia czy złamania płytki. Co zrobić w takie sytuacji? Czy zawsze trzeba uszkodzoną płytkę wymienić na nową? Jeśli chcesz dowiedzieć się tego, jak zamaskować dziury w kafelkach – koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!

Płytki – zalety i wady

Płytki podłogowe czy ścienne cieszą się ogromnym zainteresowaniem i popularnością i to już od wielu lat. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ wykonane zostały z materiału, który jest trwały, odporny na wiele czynników. Potwierdzeniem tego, jest fakt, że w wielu domach płytki wymieniane są raz na kilka a na kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat.
Do zalet ich zaliczyć można to, że są odporne na działanie wody czy wysoką wilgoć. Dlatego też tak dobrze sprawdzają się w łazience czy kuchni. Poza tym czyszczenie ich jest banalnie proste. Większość z nich posiada gładką powierzchnię, w którą nie wnikają zabrudzenia. Poza tym płytki, które znajdują się na rynku, różnią się między sobą nie tylko wielkością, kształtem czy fakturą, ale także kolorystyką czy ogólnym designem. Tym samym wybrać można modele, które będą pasowały do każdego typu współczesnej aranżacji.

Niestety czasem na skutek wypadku, uderzenia ciężkim przedmiotem może dojść do uszkodzenia, uszczerbienia czy wręcz pęknięcia. Co zrobić jednak, gdy jesteśmy krótko po remoncie? Czy naprawdę zostaje nam tylko skomplikowana wymiana jednej z płytek?

 

Jak zamaskować dziury w kafelkach samodzielnie?

Jak zamaskować dziury w kafelkach i czy to w ogóle jest to możliwe? Otóż tak! Sprawa nie jest również aż tak bardzo skomplikowana, jak to by mogło się nam wydawać. Oczywiście, jeśli planowany był i tak gruntowny remont danego pomieszczenia, warto jest poczekać na wymianę płytek, jeśli natomiast sprawa dotyczy świeżo wyremontowanej podłogi czy ściany, warto jest zacząć działać jak najszybciej.

Pierwszym i najczęściej stosowanym sposobem jest zastosowanie specjalnego wypełniacza do naprawy płytek. Jest to specjalny preparat, dzięki któremu można skorygować uszkodzenia.

dziury w kaflach

Jak i czym zamaskować dziury w kafelkach?

Jak zamaskować dziury w kafelkach? Wspomnieliśmy już wyżej, że można zrobić to na kilka sposobów. Wiele zależy od samego rodzaju płytek, od wielkości uszkodzenia itp. Do uzupełnienia uszczerbień w płytkach można użyć wypełniacza silikonowego, a także specjalnej pasty, którą bez trudu można otrzymać na rynku czy zwykłego kleju. W przypadku kleju, należy pamiętać o tym, by podczas nakładania go, odczekać aż wyschnie poprzednia warstwa, dopiero następnie nałożyć kolejną.

Przed przystąpieniem do pracy, należy przygotować również niezbędne narzędzia, takie jak szpachla stosowana podczas kładzenia płytek ceramicznych, preparat do konserwacji nawierzchni i jeśli jest taka potrzeba – preparat, z którego pomocą, będzie można usunąć starą fugę. Można też zdecydować się na zakup kompletnego zestawu naprawczego do płytek ceramicznych, w którym znajduje się wszystko to, co niezbędne do wykonania tej czynności.

 

Ruszająca się płytka podłogowa – jak sobie z tym poradzić?

Czasem uszkodzenie płytek nie polega na pęknięciu czy uszczerbieniu a na tym, że płyta zaczyna się ruszać. Co zrobić wtedy? Najważniejsze jest to, że nie wymaga to od razu skucia wszystkich płytek i położenia nowych. Wymiana jednej płytki wymaga sporej precyzji, jednak bez problemu można wykonać ją samodzielnie. W pierwszej kolejności należy usunąć starą fugę, następnie wyjąć płytkę. Podczas tej czynności trzeba uważać, by jej nie uszkodzić. Następnie wystarczy oczyścić miejsce po płytce, przykleić ją na nogą i nałożyć fugę.

Artykuł napisany przy współpracy ze sklepem www.lazienkiabc.pl