Jak zabezpieczyć lakier na samochodzie

Karoserię auta można pielęgnować i zabezpieczać na wiele sposobów. Dzięki stosowaniu odpowiednich produktów poprawia się wygląd pojazdu, a także dba o jego kondycję. Jakie specyfiki są najczęściej wykorzystywane przez pasjonatów i profesjonalistów? Podpowiadamy, jak zabezpieczyć lakier na samochodzie!

Jak zabezpieczyć lakier na samochodzie?

Przeglądając dostępne na rynku środki ochronne można mieć niemały dylemat, jak zabezpieczyć lakier na samochodzie. Preparatów tego typu jest naprawdę sporo. Różnią się od siebie składami, właściwościami i trwałością. Wszystkie działają jednak na podobnej zasadzie – tworzą na powierzchni lakieru niewidoczną warstwę, która stanowi ochronną barierę przed brudem, promieniowaniem UV czy innymi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Dzięki temu karoseria wolniej się niszczy, a samochód zachowuje lepszą kondycję.

Większość preparatów do zabezpieczania karoserii gwarantuje także efekt hydrofobowy, dzięki czemu lakier odpycha wodę oraz płynne zanieczyszczenia. Auto mniej się brudzi, więc można rzadziej je myć. Do tego wypielęgnowany lakier pięknie błyszczy i zachwyca głębią koloru.

Kosmetyki do zabezpieczenia lakieru

Kosmetyki do zabezpieczania lakieru mają najróżniejsze formy. Wybierać można spośród m.in. powłok (ceramicznych, kwarcowych, hydrofobowych), polimerów lub wosków. Pierwszy typ gwarantuje najlepszą ochronę, ale takie środki są dość kosztowne i wymagają wprawy w nakładaniu. Drugi rodzaj to z kolei syntetyczne preparaty o różnej skuteczności. Największą popularnością cieszy się wosk samochodowy w różnych odsłonach. Może mieć dużą zawartość wysokiej jakości naturalnych składników (olej Carnauba) lub być połączony z polimerami. W zależności od składu jest miękki lub twardy i gwarantuje inne efekty. Jest zdecydowanie najłatwiejszy w aplikacji, wydajny oraz skuteczny.

O czym pamiętać przy zabezpieczaniu lakieru

Zanim kupi się odpowiedni środek i zacznie pielęgnację, warto jeszcze wiedzieć, o czym pamiętać przy zabezpieczaniu lakieru. Przede wszystkim, na początek koniecznie trzeba dokładnie oczyścić (a nawet dodatkowo odtłuścić) i osuszyć auto. Wosków ani innych środków nie wolno nakładać na rozgrzany pojazd lub postawiony np. w pełnym słońcu. Najlepiej jest do tego wykorzystywać specjalne aplikatory, które nabierają optymalną ilość produktu.

Po zabiegu pojazd powinien być osłonięty przed słońcem i deszczem. Warto też przez najbliższe tygodnie/miesiące zrezygnować z mycia auta proszkiem alkalicznym czy innymi agresywnymi środkami, które mogłyby ściągnąć zabezpieczenie z karoserii. Najrozsądniej jest czyścić pojazd ręcznie, wykorzystując zwykłą gąbkę/rękawicę i szampon.

Wiedząc już, jak zabezpieczyć lakier na samochodzie, zaopatrz się w odpowiednie kosmetyki. Zapoznaj się z szeroką, zróżnicowaną ofertą autonablask.pl, by znaleźć idealny preparat. Spraw, by Twoje auto pięknie lśniło i zachowało ten stan na dłużej!

Scroll to Top