Jak wyposażyć wannę w funkcję prysznica?

Łączenie wanny z kabiną prysznicową w jednym to coraz powszechniejsze rozwiązanie. Niemniej dostosowanie wanny do funkcji prysznica wymaga instalacji parawanu, który zapobiegnie każdorazowemu zalewaniu łazienki. Kiedy warto wyposażyć wannę w funkcję prysznica? Jakie parawany mamy do wyboru? Czy istnieje dla nich jakaś godna uwagi alternatywa?

Długa kąpiel czy szybki prysznic?

Miłośnicy długich kąpieli z pewnością nie zrezygnują z obecności w łazience długiej i szerokiej wanny. Niemniej jednak nie zawsze mamy czas na to, aby nalać do wanny wodę i wylegiwać się w niej przez kilkadziesiąt minut. Czasami zachodzi potrzeba wzięcia szybkiego prysznica. Dlatego też tak naprawdę dobrze mieć możliwość zarówno skorzystania z wanny, jak i z samego tylko prysznica Dysponując dużą łazienką możemy sobie pozwolić na wstawienie dwóch elementów armatury łazienkowej – wanny i kabiny prysznicowej. Jednak aby było to możliwe bez utraty przestronności łazienki, pomieszczenie musi być naprawdę duże. Dlatego też wanna z funkcją prysznica to rozwiązanie wybierane o wiele częściej.

Co to jest parawan do wanny?

Parawan do wanny to dodatkowe wyposażenie wanny, które częściowo lub w całości ją zabudowuje. W ten sposób zapobiega zalewaniu łazienki, umożliwiając komfortowe korzystanie z prysznica w wannie. Dzisiaj parawany łazienkowe są bardzo różnorodne. Mogą to być jednoczęściowe szklane ściany lub też składane drzwi. Dobry parawan do wanny powinien być wykonany ze szkła o odpowiedniej grubości. Z jednej strony konstrukcja nie powinna być zbyt ciężka, z drugiej przeważnie im większa grubość szkła, tym jest ono wytrzymalsze. Standardem jest dzisiaj wykonywanie parawanów ze szkła o grubości ok. 6 mm. Uważa się, że jest to optymalna grubość, sprawiająca że parawan jest względnie lekki, a jednocześnie niełatwo go rozbić. Ponadto, aby parawan nie stanowił zbyt dużego obciążenia dla wanny, najlepiej aby montowany był na lekkich aluminiowych profilach. Zaletą parawanu jest z pewnością szczelność, o ile zostanie on odpowiednio dobrany do wanny. Dobry parawan sprawi, że podłoga w łazience będzie po kąpieli całkowicie sucha.

Jeśli chodzi o parawany do wanny, ciekawe propozycje posiada firma Roca. Znany producent wyposażenia łazienkowego oferuje swoim klientom dwa rodzaje parawanów. Pierwszy z nich to jednoczęściowa zabudowa wanny z serii Capital. Dzięki powłoce MaxiClean konstrukcja jest niezwykle łatwa w czyszczeniu. Drugi typ parawanu na wanny od marki Roca to dwuczęściowe drzwi składane – również z serii Capital. Warto zwrócić uwagę na funkcjonalność drzwi składanych, które pozwalają zaoszczędzić wiele miejsca w łazience oraz ułatwiają wyjście z wanny.

Czy istnieje alternatywa dla parawanu?

Poszukując alternatywy dla parawanu do wanny, w zasadzie jedynym, co uda się nam znaleźć będzie zasłona. Niewątpliwie montaż zasłony to tańsze rozwiązanie, jednak trudno mówić tutaj o wartościowej alternatywie. Rzecz w tym, iż zasłona nigdy nie gwarantuje pełnej szczelności. Nawet jeśli kupimy solidną, sztywną zasłonę z dobrego materiału, po kąpieli będziemy musieli wycierać podłogę w łazience. Tym samym parawan do wanny wydaje się jedynym sensownym rozwiązaniem.